Prawidłowe BMI – Jaka Jest Moja Odpowiednia Waga do Wzrostu i Płci?

prawidłowe bmi

Prawidłowe BMI to optymalny wynik otrzymany przy użyciu najpopularniejszego wskaźnika stanu odżywienia na świecie jakim jest Body Mass Index. Swoją popularność zawdzięcza czynnikom takim jak szybkość, prostota i łatwość dokonania obliczeń, czy to ręcznie, czy z użyciem kalkulatora BMI online.

Warto poznać swoje prawidłowe BMI, nie tylko w celu prewencji chorób i monitorowania swojego stanu zdrowia, ale choćby dla zaspokojenia ciekawości. Jednak należy pamiętać, że optymalne i prawidłowe BMI będzie odmienne dla każdego, i wpłynąć na nie może wiele czynników. Body Mass Index można wyliczyć ze wzoru lub używając gotowego kalkulatora.

Spis treści – Jakie jest moje prawidłowe BMI? Interpretacja i Obliczenia

 1. Co wpływa na prawidłowe BMI?
 2. Czy BMI jest wiarygodne?
 3. Optymalna waga do wzrostu, wieku i płci
 4. Jak utrzymać prawidłowe BMI?
 5. Prawidłowe BMI a zapotrzebowanie kaloryczne

Co wpływa na prawidłowe BMI?

Czynniki wpływające na prawidłowe BMI

 • Wiek
 • Płeć
 • Aktualna masa ciała (waga)
 • Aktualna wysokość ciała (wzrost)
 • Aktywność fizyczna
 • Stan fizjologiczny
 • Ogólna objętość i masa mięśniowa

prawidłowe BMI owoce warzywa waga

Czy BMI jest wiarygodne?

Wskaźnik BMI jest stosunkowo rzetelnym i wiarygodnym narzędziem służącym do oceny stanu odżywienia, jednak należy pamiętać że nie dla wszystkich. Nie jest wskazane kierowanie się wyłącznie BMI dla dzieci i młodzieży poniżej 20. roku życia, kobiet w ciąży, osób przewlekle chorych oraz sportowców wyczynowych i osób o znacznym przyroście masy mięśniowej.

Przykładowo kulturyści mogą mieć przekroczoną normę BMI wskazującą na zaawansowaną otyłość, pomimo pokaźnej sylwetki i poniżej 10% tkanki tłuszczowej podskórnej.

Optymalna waga do wzrostu, wieku i płci

Obliczając swój Body Mass Index przy użyciu dokładnego kalkulatora BMI, bądź w inny sposób, zastanawiamy się jaka jest wartość optymalna. Jest ona zależna od wielu czynników, zatem nie jest to wartość uniwersalna, którą możemy przypisać każdemu.

Przez tak znaczące różnice osobnicze i odmienny tryb życia przyjęto uniwersalny przedział znajdujący się pomiędzy wartościami 18,5 i 25 BMI, który określany jest normą. Należy jednak pamiętać o istotnych czynnikach jak wiek i płeć.

Prawidłowe BMI może nie być także dobrym wyznacznikiem dla osób starszych przez zmiany degradacyjne i silniejszy katabolizm organizmu. Za to kobiety naturalnie posiadają większą procentową objętość tłuszczu w organizmie, niż mężczyźni.

prawidłowe BMI waga taśma pomiar centymetr

Jak utrzymać prawidłowe BMI?

Utrzymanie prawidłowego BMI wymaga od nas zaangażowania i uwagi. Po uzyskaniu prawidłowego wyniku wskaźnika BMI nie wolno jest wrócić do starych nawyków żywieniowych. Należy też utrzymywać stosunkowo wysoką aktywność fizyczną. Wymagana minimum dla osób dorosłych to 45 minut trzy razy w tygodniu umiarkowanej aktywności fizycznej w postaci jazdy na rowerze, pływania lub ćwiczeń fitness.

W celu utrzymania prawidłowego BMI pomocne jest ograniczenie węglowodanów prostych – cukrów, oraz tłuszczów nasyconych

Prawidłowe BMI a zapotrzebowanie kaloryczne

Wraz ze wzrostem aktualnej masy ciała rośnie równocześnie zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Wzrasta zarówno podstawowa, jak i całkowita przemiana materii (CPM).

Im większe BMI, tym większa masa ciała, a jej przyrost może być spowodowany zarówno zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej jak i mięśniowej. Bardziej korzystny jest przyrost w postaci mięśni, ze względu na znacznie większe pasywne zapotrzebowanie kaloryczne.

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));