Objawy Dny Moczanowej – Co to jest i dlaczego powstaje?

objawy dny moczanowej

Przy ataku dny moczanowej objawy mogą się różnić dla każdego, przez co jej dokładne rozpoznanie nie jest oczywiste. Pierwszym symptomem będzie ból, jednak by lepiej zrozumieć źródło problemu trzeba najpierw wyjaśnić, co to dokładnie jest dna moczanowa.

Spis treści: Symptomy i objawy dny moczanowej:

 1. Co to jest dna moczanowa?
 2. Czynniki ryzyka dny moczanowej
 3. Dlaczego powstaje dna moczanowa?
 4. Gdzie występuje dna moczanowa?
 5. Objawy dny moczanowej

dna moczanowa objawy podagra dieta

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest chorobą cywilizacyjną o podłożu genetycznym, której ujawnianie się potęgowane jest brakiem aktywności fizycznej i nieodpowiednią dietą, charakterystyczną dla krajów rozwiniętych.

W dnie moczanowej dochodzi do zapalenia stawów spowodowanym nieprawidłowym metabolizowaniem zasad purynowych, które stanowią część aminokwasów wchodzących w skład białka pokarmowego.

Czynniki ryzyka dny moczanowej

W rozpoznaniu dny moczanowej pomocne jest stwierdzenie czynników zwiększających ryzyko wystąpienia podagry. Czynniki zwiększające ryzyko dny moczanowej:

 • Nadwaga lub otyłość (wskaźnik BMI powyżej 25)
 • Płeć męska
 • Wiek powyżej 30 roku życia (najczęściej po 60.)
 • Nieodpowiednia dieta (dużo tłuszczów nasyconych, białka zwierzęcego, alkoholu)
 • Stosowanie diet bogato białkowych (paleo, Dukana, Atkinsa itp.)
 • Brak aktywności fizycznej
 • Nadużywanie alkoholu
 • Nieodpowiednie nawodnienie lub odwodnienie
 • Leki (moczopędne, aspiryna)

Jak wykryć dnę moczanową?

Pierwszym objawem podagry jest silny atak bólu w stawach. Zwykle pojawia się w godzinach wieczornych lub w nocy i trwa kilka godzin. Objawia się występującymi charakterystycznymi zaczerwienieniami skóry, obrzękiem w okolicy stawu oraz tzw. guzkami dnawymi.

W celu definitywnego rozpoznania symptomów dny moczanowej niezbędna jest laboratoryjna diagnostyka płynu stawowego pod kątem obecności kryształków kwasu moczowego.

bezpłatny plan dietetyczny

Dlaczego powstaje dna moczanowa?

Podagra jest chorobą spowodowaną nadmierną ilością kwasu moczowego w surowicy krwi, objawiającą się nagłymi i ostrymi atakami bólu w charakterystycznych okolicach. Oprócz nieodpowiedniej diety i braku interwencji żywieniowej, z rozwojem choroby koreluje także nadwaga i otyłość.

Podłoże choroby jest uwarunkowane trzema głównymi czynnikami:

 • Wiekiem – wraz z nim rośnie ryzyko wystąpienia dny
 • Predyspozycją genetyczną – płeć męska i obciążenie rodzinne
 • Dietą warunkującą wysoką produkcję kwasu moczowego – obfitującą w zasady purynowe

Dna moczanowa może być bezobjawowa lub objawiać się atakami bólu, które utrzymują się do kilku godzin i wolno ustępują. Spowodowane jest to niepoprawnym metabolizmem zasad purynowych, których metabolit w postaci kwasu moczowego wytrąca się w postaci soli sodowych.

Dzieje się tak na skutek przekroczenia stopnia maksymalnej rozpuszczalności kwasu moczowego w krwi. Problem stanowi fizyczna postać soli moczanu jednosodowego, która ma formę krystaliczną. Sole tego związku następnie osadzają się tworząc złogi fizycznie ostrych kryształków, bolesnych i ciężkich do usunięcia przez organizm.

Następnie są fagocytowane przez makrofagi, które uwalniają markery stanu zapalnego – interleukiny. W efekcie kombinacja stanu zapalnego, ostrych, ciężko usuwalnych kryształków oraz obumierających makrofagów równa jest ostrym napadom bólu.

W celu uniknięcia bólu, stanów zapalnych oraz ograniczenia ruchowego spowodowanego brakiem mobilności zaatakowanego stawu, należy wdrożyć leczenie, także w postaci diety przy dnie moczanowej, często połączonej z leczeniem farmakologicznym i całkowitą abstynencją.

Gdzie występuje dna moczanowa?

Sole kwasu moczowego wytrącają się, tworząc złogi, w miejscach najgorzej ukrwionych. Do takich zaliczają się głównie stawy i obszary okołostawowe, ale także okolice innej tkanki chrzęstnej. Takim miejscem może być małżowina uszna, gdzie powstają guzki dnawe.

Które stawy atakuje dna moczanowa?

Stawy w których najczęściej odkłada się kwas moczowy to, przede wszystkim, te znajdującej się w partiach dystalnych (dalszych), zatem w nogach.

Dna w zależności od miejsca występowania może być nazywana:

 • Podagrą – najczęstsza, staw dużego palucha u stopy
 • Gonagrą – w stawie kolanowym
 • Chiragrą – w stawach kończyn górnych (łokcie, nadgarstki, kciuk)
 • Rachidagrą – okolice kręgosłupa i łopatek

dna moczanowa dieta rodzaje dny moczanowej podagra gonagra chiragra rachidagra objawy
Grafika 1. Rodzaje dny moczanowej w zależności od umiejscowienia stanu zapalnego

Objawy dny moczanowej

Choroba dotyka zwykle mężczyzn po 60 roku życia, z nadwagą lub otyłością, oraz posiadających dietę o wysokiej kaloryczności, zawierającą duże ilości tłuszczów nasyconych, białka zwierzęcego i alkoholu, szczególnie piwa.

Pierwszym objawem dny moczanowej jest atak bólu, zwykle w stawie palucha u stopy. Zazwyczaj dochodzi do niego w godzinach późnowieczornych lub w nocy. Dochodzi do zaczerwienia (stan zapalny) oraz obrzęku w jego okolicy. Skóra w okolicy stawu będzie zaróżowiona i napięta, a dotykanie będzie bolesne.

Tak samo będzie w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, oraz w okolicach łopatek i kręgosłupa. Dodatkowo większe ilości złogów mogą wpłynąć znacząco na ograniczenie mobilności danego stawu, co ma często miejsce w przypadku kolana.

Dodatkowo symptomy objawiać się mogą podobnie do przeziębienia lub grypy:

 • Rozbiciem
 • Podwyższoną temperaturą ciała lub gorączką
 • Ogólną słabością
 • Bólem innych stawów (często sąsiednich, przyległych do zaatakowanego)
 • Bólem głowy

bezpłatny plan dietetyczny

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>