Jak znaleźć motywację do ćwiczeń i treningu? Proste i szybkie techniki!

motywacja do ćwiczeń

Motywacja do ćwiczeń, treningu i diety jest sporym problemem dla osób zaczynających swoją przygodę z odchudzaniem i zdrowszym trybem życia. Niezbędne jest utrzymanie motywacji do ćwiczeń zarówno przed i po treningu.

W naszym kraju od co najmniej kilku lat obserwujemy swoisty boom na aktywność fizyczną. Coraz więcej Polaków znalazło swoją motywację do ćwiczeń i angażuje się w regularne treningi! Trudno znaleźć miasteczko czy większe miejskie osiedle bez siłowni lub klubu fitness, a parki, skwery i ulice są pełne biegaczy, spacerowiczów i entuzjastów nordic walking.

Dbanie o zdrowie, zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie stało się modne. Jeśli Ciebie nie dopadła jeszcze treningowa gorączka, to przeczytaj niniejszy artykuł, a być może zrozumiesz, o co cały ten hałas i znajdziesz motywację do ćwiczeń!

Spis treści: Motywacja do ćwiczeń i diety – Jak ją znaleźć?

 1. Motywacja do ćwiczeń i aktywności fizycznej jako recepta na udane życie
 2. Jakie są rodzaje motywacji do działania?
 3. Jak motywować się do ćwiczeń?
 4. Walka o zdrowie i dobre samopoczucie – od czego zacząć?
 5. Motywacja do ćwiczeń i treningu – Podsumowanie

Motywacja do ćwiczeń i aktywności fizycznej to recepta na udane życie

„Sport to zdrowie” – chyba każdy z nas zna to powiedzenie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele tkwi w nim prawdy. Trening i aktywność fizyczna wpływają nie tylko na nasz wygląd, sprawność, wydolność i zdrowie, ale poprawiają także humor, wprawiają w dobre samopoczucie i redukują stres.

Regularne ćwiczenia wielu osobom pomagają też zapanować nad swoim życiem. Wpływają na codzienną motywację, uczą zarządzania czasem i organizacji, kształtują charakter i dyscyplinę, które to cechy przekładają się pozytywnie na wszystkie aspekty życia.

Porządny trening sprawia także, że nasz organizm wyzwala endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To grupa hormonów odpowiadająca za uczucie radości i euforii, dlatego mamy dobry humor po zakończonych ćwiczeniach.

Aktywność fizyczna to również idealny sposób na redukcję stresu i remedium na wiele schorzeń, mających swoje źródła w naszej psychice. Wielu osobom regularne ćwiczenia pomagają na problemy z bezsennością, agresją, stanami lękowymi czy depresją.

W zależności od źródeł problemów, z jakimi się borykamy, rezultaty w walce z tymi trudnościami mogą przynieść zarówno ćwiczenia dynamiczne, o wysokiej intensywności, jak i spokojne i wyciszające, takie jak joga czy pilates.

Dla niejednego entuzjasty aktywności fizycznej skuteczne są też dyscypliny monotonne, podczas których możemy niemal oddać się medytacji, takie jak bieganie czy pływanie. Podczas tego typu treningu poleca się bowiem skupianie na miarowym, głębokim oddechu co samo w sobie jest techniką relaksacyjną.

Jakie są rodzaje motywacji do działania?

Dla kogoś, komu aktywność fizyczna kojarzy się jedynie z lekcjami wychowania fizycznego w szkole podstawowej i dla kogo synonimem relaksu jest przesiadywanie na kanapie przed telewizorem, motywacja do wstania z owej kanapy może być bardzo trudna.

Nawet jeśli powyższe argumenty o cudownym wpływie treningu na zdrowie i humor wydadzą się temu komuś interesujące, to prawdopodobnie i tak skończy on tylko na postanowieniu, że „kiedyś się za siebie weźmie”. Brzmi znajomo?

Motywacja to również na tyle złośliwy twór, że nawet raz odnaleziona potrafi, nie wiadomo dlaczego, nagle się wyczerpać lub gdzieś ulecieć. Jak zatem ją znaleźć i zatrzymać raz na zawsze? Technik jest wiele, a ich skuteczność zależna jest od człowieka. Na jednych działać będzie metoda „kija” – złe wyniki badań, przerażająca diagnoza lekarska, wizja tego, jak będzie wyglądać ich życie za kilka czy kilkadziesiąt lat, jeśli teraz o siebie nie zadbają.

Inni uważają metodę „marchewki” za skuteczniejszą – wizualizacja celu, wyobrażanie sobie siebie w nienagannej formie i dobrym zdrowiu, regularne odnotowywanie postępów i system drobnych nagród dla samego siebie.

Dla jeszcze innych dobra motywacja do ćwiczeń drzemać będzie w grupie. Wiele osób potrafi zmobilizować się do wysiłku jedynie podczas treningu grupowego, motywuje ich bowiem aspekt rywalizacji. Porównując się do innych, są w stanie „wycisnąć” ze swojego organizmu więcej.

motywacja do ćwiczeń aktywność fizyczna bieganie biegi

Jak motywować się do ćwiczeń?

Istnieje jeszcze wiele pomniejszych technik, pomagających zadbać o to, aby motywacja do ćwiczeń nigdy nas nie opuściła. Kilka pomysłów poniżej:

 1. Jeśli walczysz o idealną sylwetkę, dobrym pomysłem będzie kolaż ze zdjęć osób, które takową już posiadają. Powieś go w widocznym miejscu, najlepiej takim, gdzie najczęściej opuszcza Cię motywacja do działania. Świetnie, gdy taki kolaż widać z łóżka czy kanapy!
 2. Spróbuj znaleźć partnera, z którym będziesz wykonywał wybrane przez siebie ćwiczenia. Istnieje szansa, że w Twoim przypadku wzajemna motywacja to klucz do sukcesu.
 3. Zaplanuj sobie poranne ćwiczenia, aby zdążyć wykonać trening przed pójściem do pracy. Dzięki temu rozkręcisz swój metabolizm i unikniesz ewentualnego opuszczenia treningu przez nagłą ważną sytuację w pracy lub konieczność załatwienia czegoś wieczorem. Dodatkowo zniwelujesz stres, rozbudzisz się, a cały dzień będzie dopisywał Ci dobry humor. Dobrze jest przygotować sobie poprzedniego dnia strój sportowy i położyć go tuż obok łóżka.
 4. Włącz energetyczną muzykę, która pobudzi Cię do działania, poprawi humor i nie pozwoli usiedzieć w miejscu.
 5. Motywacja finansowa – wykup karnet na basen, siłownię czy zajęcia grupowe, opłać trenera personalnego. Na niektórych działa 😉
 6. Dokładnie zaplanuj co masz zrobić. Przygotuj zawczasu posiłki na cały dzień, ułóż samodzielnie plan treningowy lub poproś specjalistę o to. Mając precyzyjny plan łatwiej utrzymać regularność.

Jak dobrać odpowiednią metodę mobilizacji do ćwiczeń? Niestety nie ma na to jednej recepty. Warto próbować różnych technik, niestety czasami bywa tak, że musimy pozwolić na to, aby to motywacja odnalazła nas.

Najprościej jednak po prostu zacząć się ruszać, nawet jeśli początkowo wymaga to od nas poświęceń. Po jakimś czasie organizm sam będzie domagał się treningu, a aktywność fizyczna stanie się nieodzowną częścią naszego dnia.

Walka o zdrowie i dobre samopoczucie – jak zacząć ćwiczyć?

No dobrze, powiedzmy, że motywacja do ćwiczeń już przyszła. Czas zatem na działanie. Ale od czego zacząć? Sposobów, aby aktywność fizyczna zagościła w Twoim życiu na dobre, poprawiając Twoje zdrowie i gwarantując dobre samopoczucie na co dzień, jest bardzo wiele, niezależnie od Twojego poziomu sprawności czy zaawansowania.

Dobra motywacja do ćwiczeń – Metoda małych kroków

Początkującym na pewno spodoba się metoda małych kroków. Rzucając się na głęboką wodę i próbując od razu wykonać intensywne ćwiczenia ze sławną trenerką z YouTube’a skazujesz się tylko na przekonanie o własnej niemocy i najpewniej momentalną utratę motywacji do ćwiczeń w domu. Na szczęście proste ćwiczenia fizyczne można wpleść w codzienne życie praktycznie niezauważalnie.

Bądź aktywny

Po pierwsze – jak najwięcej chodź i spaceruj. Zrezygnuj z samochodu wtedy, kiedy tylko to możliwe (przy okazji ograniczysz emisję szkodliwych spalin, a stanie w korkach to i tak zbędny stres), albo przynajmniej parkuj kawałek dalej od domu czy pracy i postaraj się pozostały odcinek pokonać pieszo.

W przyszłości, w miarę wzrostu formy, możesz pokusić się o codzienne dojazdy do pracy rowerem (lub wybrać energiczny spacer, jeśli nie masz daleko). Aktywność fizyczna od samego rana gwarantuje dobre samopoczucie i świetny humor przez cały dzień. Postaraj się też zrezygnować z wind albo przynajmniej pokonuj jak najwięcej pięter schodami.

Spacer pobudzi Twoją motywację

Spacer na świeżym powietrzu to także doskonały sposób na odpoczynek. Postaraj się codziennie wygospodarować chociaż pół godziny na dziarski chód, najlepiej wśród zieleni, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to przejdź się przynajmniej na zakupy, na pocztę czy do biblioteki. Spacer na świeżym powietrzu doskonale redukuje stres. To bowiem doskonała okazja na oderwanie się od ekranu komputera, telewizora czy telefonu i skupienie się na sobie.

Wielu ludzi sukcesu wykorzystuje spacery jako sposób na „oczyszczenie” głowy. Po nawet krótkim marszu i dotlenieniu organizmu wraca zapał do pracy, a dobre pomysły pojawiają się same.

Gimnastyka w pracy to motywacja w pracy

Proste ćwiczenia możesz wykonywać też w pracy. Jeśli głównie siedzisz przy biurku, postaraj się co jakiś czas wstać i przejść albo przeciągnąć – to także doskonały sposób na utrzymanie kręgosłupa w dobrym zdrowiu. Przygotowując sobie kawę czy herbatę w biurowej kuchni, możesz ukradkiem wykonać kilka przysiadów, wymachów nóg czy skłonów.

Boisz się ośmieszyć, jeśli ktoś Cię przyłapie? Niepotrzebnie. Lepiej namów współpracowników do zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie i wykonania wspólnego, kilkuminutowego treningu. Szybkie ćwiczenia podczas krótkiej przerwy i uczucie stresu zostaje zastąpiony przez dobry humor.

Nordic walking a motywacja do ćwiczeń

Jeśli interesują Cię bardziej zorganizowane formy ruchu, to doskonały będzie na przykład nordic walking. Ta technika chodu z kijkami wprawia w ruch aż do 90% mięśni naszego ciała, co sprawia, że jest to bardzo efektywna forma treningu. Jest to doskonała aktywność fizyczna nawet dla osób otyłych i o słabej kondycji.

Kijki powodują, że nawet wielokilometrowy marsz nie jest obciążeniem dla naszych stawów. Jeśli lubisz wodę, spróbuj aqua-aerobiku. Unoszenie się na wodzie niweluje stres, a jej opór czyni tę formę aktywności również bardzo efektywną.

Odpręż się: joga i pilates

Warto spróbować też jogi czy pilatesu. Te dyscypliny są odpowiednie dla wszystkich, mają także nieprzeceniony wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Szczególnie wpływ jogi wykracza niekiedy poza zwykłą aktywność fizyczną. Oprócz stresu praktyka jogi potrafi też zniwelować przeróżne dolegliwości. Kształtuje mięśnie głębokie, wpływa na naszą postawę, humor, dobre samopoczucie i pracę organów wewnętrznych. Uczy spokoju i bycia „tu i teraz”, może być motywatorem do przeprowadzenia wielu pozytywnych zmian w życiu.

motywacja do ćwiczeń yoga relaks aktywny odpoczynek

Zastrzyk endorfin i motywacji do ćwiczeń: Zacznij tańczyć!

Dla niektórych idealną formą ruchu będzie taniec. Zapisz się na kurs albo po prostu włącz muzykę w domu. Nic tak nie poprawia humoru, jak energiczne ruchy przy ulubionych dźwiękach. Osobom o w miarę dobrej kondycji, które lubią żywiołową aktywność fizyczną, prawdopodobnie spodobają się też zajęcia zumby.

Motywacja do ćwiczeń i treningu – Podsumowanie

Warto próbować różnych ćwiczeń, aby znaleźć taką dyscyplinę, która będzie nam sprawiać przyjemność, ponieważ to jeden ze sposobów utrzymania motywacji. Należy pamiętać, że choć kilka pierwszych tygodni, podczas których staramy się zwiększać naszą codzienną dawkę ruchu, może być trudnych, to z czasem będzie tylko lepiej.

Aktywność fizyczna i wysiłek bowiem paradoksalnie sprawiają, że jesteśmy mniej zmęczeni i mamy więcej energii. Regularny ruch sprawia, że dni wydają się dłuższe, ponieważ jesteśmy lepiej zorganizowani i działamy efektywniej.

Dodając do tego lepsze zdrowie, dobry humor i mniejszy poziom stresu okazuje się, że aktywność fizyczna to faktycznie sposób na lepsze życie. Im więcej będziemy działać, tym więcej efektów będzie widocznych i utrzymamy motywację do ćwiczeń i diety! Dlatego warto wstać z kanapy już teraz!

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));