Witamina C Lewoskrętna – Czy w ogóle jest witaminą?

lewoskrętna witamina C

Lewoskrętna witamina C ma więcej wspólnego z marketingiem, niż z chemią organiczną lub rzeczywistością. Kwas askorbinowy posiada dwa izomery o konfiguracji względnej: L (kwas l-askorbinowy) oraz D (kwas d-askorbinowy). Tylko jedna jest witaminą C, jednak która i dlaczego?

Spis treści – Lewoskrętna witamina C

 1. Kwas askorbinowy a witamina C
 2. Witamina C lewoskrętna
 3. Kwas l-askorbinowy, czyli lewoskrętna witamina C?
 4. Właściwości witaminy C lewoskrętnej
 5. Opinie o lewoskrętnej witaminie C
 6. Lewoskrętna witamina C – Podsumowanie

witamina c lewoskrętna 1000 mg w proszku rozpuszczalna suplement

Kwas askorbinowy a witamina C

Kwas askorbinowy potocznie zwany witaminą C, jest związkiem organicznym, który w diecie ludzi musi być całkowicie dostarczany z pożywienia. Podobnie zresztą jak aminokwasy egzogenne, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie sam jej syntetyzować. Człowiek, oraz reszta naczelnych, w drodze ewolucji straciły tę możliwość, która ma miejsce u większości innych ssaków i zwierząt. Witaminą C jednak nazywamy tylko jeden zdwóch izomerów tego związku chemicznego.

Witamina C lewoskrętna

W dużym skrócie, lewoskrętna witamina C nie istnieje. Istnieje natomiast prawoskrętna witamina C – jednak która to dokładnie jest i gdzie ją dostać?

Kwas askorbinowy posiada dwa enancjomery: jeden będący aktywną biologicznie formą, czyli właśnie witaminą, a drugi będący formą nieaktywną. Forma aktywna to izomer l-askorbinowy. Nieaktywny zatem jest kwas d-askorbinowy, który nie różni się pod względem chemicznym, ale pod względem struktury przestrzennej.

Struktura przestrzenna ma ogromne znaczenie, ponieważ pomimo pozornie takiego samego wyglądu, izomer D nie pasuje fizycznie do centrów aktywnych izomerów, nie tworzy z nimi kompleks, w efekcie będąc obojętny biologicznie. Jedynie izomer L kwasu askorbinowego jest formą aktywną biologicznie i w tej formie występuje zarówno w naturze, jak i w postaci suplementów w proszku, które można znaleźć w aptekach. Kwas d-askorbinowy występuje jedynie w formie syntetycznej i nie jest produkowany przez wysokie koszty i brak celowości.

Kwas l-askorbinowy, czyli lewoskrętna witamina C?

Kwas l-askorbinowy i witamina C to synonimy, a konfiguracja L (i D) jest tylko względna. Błędem jest utożsamianie tego oznaczenia z ze skręcalnością danego związku pod wpływem spolaryzowanej wiązki światła. Jest to mylenie pojęć.

Kwas l askorbinowy optycznie jest prawoskrętny, czyli skręca wiązkę światła w prawo. Lewoskrętny będzie jedynie kwas d-askorbinowy, który jest nieaktywny biologicznie. Dlatego określenie „witamina C lewoskrętna” jest oksymoronem i służy jedynie jako chwyt marketingowy.

Kwas askorbinowy czy witamina C?

 PrawoskrętnyLewoskrętnyPełni funkcje witaminy C
Kwas L-askorbinowyTakNieTak
Kwas D-askorbinowyNieTakNie

Właściwości witaminy C lewoskrętnej

W rzeczywistości lewoskrętna witamina C nie spełnia funkcji witaminy, zatem jej właściwości są bardzo okrojone. Tak naprawdę właściwości witaminy c lewoskrętnej to przede wszystkim funkcja antyoksydacyjna, która zostanie zachowana, niezależnie od konfiguracji względnej D i L.

Opinie o lewoskrętnej witaminie C

Zarówno dietetycy, lekarze, jak i biochemicy mają zgodne opinie o lewoskrętnej witaminie C. Na rynku dostępna jest jedynie forma prawoskrętna, czyli kwas l-askorbinowy, a całe zamieszanie dotyczące skręcalności nie ma większego sensu. Syntetyzowanie kwasu d-askorbinowego, zatem faktycznie lewoskrętnego, ale nieaktywnego biologicznie izomeru, jest zarówno bardzo drogie, jak i pozbawione racjonalnego uzasadnienia. Korzyści z niego płynące są nieporównywalnie mniejsze.

Dlatego opinie fachowców są zgodne – zarówno naturalnie w owocach i warzywach, jak i w suplementach jedyna forma kwasu askorbinowego, zatem witaminy C, to forma prawoskrętna. Całe zamieszanie jest jedynie ruchem marketingowym mającym sztucznie nadać produktowi „atrakcyjną” cechę, zwiększających sprzedaż produktu.

Lewoskrętna witamina C – Podsumowanie

 • Witamina C to jedynie kwas l-askorbinowy
 • Kwas l-askorbinowy jest prawoskrętny, ponieważ skręca wiązkę światła spolaryzowanego w prawą stronę
 • Kwas d-askorbinowy nie występuje w przyrodzie i nie spełnia funkcji witaminy, natomiast skręca wiązkę światła w lewą stronę
 • Witamina C dostępna w formie 1000 mg suplementu diety w aptekach, występuje jedynie w formie kwasu askorbinowego prawoskrętnego
 • Niektórzy producenci stosują wprowadzające w błąd chwyty marketingowe. W ich produktach występuje jedynie kwas L-askorbinowy, lecz zamieszczają informacje o jego „lewoskrętności” na opakowaniu w celu zwiększenia zysku
 • Witaminę C produkuje się z d-glukozy, która jest jej naturalną i najczęściej występującą formą
 • Jedyną właściwością niebędącego witaminą kwasu d-askorbinowego jest funkcja antyoksydacyjna

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));