Witamina C Lewoskrętna – Czy w ogóle jest witaminą?

lewoskrętna witamina C

Lewoskrętna witamina C ma więcej wspólnego z marketingiem, niż z chemią organiczną lub rzeczywistością. Kwas askorbinowy posiada dwa izomery o konfiguracji względnej L (kwas l-askorbinowy) oraz D (kwas d-askorbinowy). Czym się różni skręcalność wiązki światła od konfiguracji przestrzennej i która z tych właściwości ma związek z witaminą C?

Spis treści – Lewoskrętna witamina C

 1. Kwas askorbinowy a witamina C
 2. Witamina C lewoskrętna
 3. Kwas l-askorbinowy, czyli lewoskrętny?
 4. Właściwości witaminy C lewoskrętnej
 5. Opinie o lewoskrętnej witaminie C
 6. Lewoskrętna witamina C – Podsumowanie

witamina c lewoskrętna 1000 mg w proszku rozpuszczalna suplement

Kwas askorbinowy a witamina C

Kwas askorbinowy, nazywany witaminą C, jest związkiem organicznym, który w diecie ludzi musi być całkowicie dostarczany z pożywieniem. Podobnie jak aminokwasy egzogenne, organizm ludzki nie jest w stanie sam jej syntetyzować.

Człowiek, oraz reszta naczelnych, w drodze ewolucji straciły tę możliwość, która ma miejsce u większości innych ssaków i innych zwierząt. Witaminą C jednak nazywamy tylko jeden izomer kwasu askorbinowego.

Witamina C lewoskrętna

W dużym skrócie, lewoskrętna witamina C nie istnieje. Istnieje natomiast prawoskrętna witamina C – jednak która to jest i gdzie ją dostać?

Kwas askorbinowy posiada dwa izomery: jeden będący aktywną formą (witaminą) a drugi będący formą nieaktywną biologicznie. Forma aktywna to izomer l-askorbinowy. Nieaktywny zatem jest kwas d-askorbinowy, który nie różni się pod względem chemicznym, ale pod względem struktury przestrzennej.

Struktura przestrzenna ma ogromne znaczenie, ponieważ pomimo pozornie takiego samego wyglądu, nie pasuje fizycznie do enzymów. Przez to izomer D nie spełnia funkcji witaminy i jest obojętny biologicznie.

Jedynie izomer L kwasu askorbinowego jest formą aktywną biologicznie i w tej formie występuje zarówno w naturze, jak i w postaci suplementów w proszku, które można znaleźć w aptekach.

bezpłatny plan dietetyczny

Kwas l-askorbinowy, czyli lewoskrętny?

Kwas l-askorbinowy i witamina C to synonimy, a konfiguracja L (i D) jest tylko względna. Błędem jest utożsamianie tego oznaczenia z ze skręcalnością danego związku pod wpływem spolaryzowanej wiązki światła. Jest to mylenie pojęć.

Kwas l askorbinowy optycznie jest prawoskrętny, czyli skręca wiązkę światła w prawo. Lewoskrętny będzie jedynie kwas d-askorbinowy, który jest nieaktywny biologicznie. Dlatego określenie „witamina C lewoskrętna” jest pozbawione sensu i służy jedynie jako chwyt marketingowy.

Kwas askorbinowy czy witamina C?

 PrawoskrętnyLewoskrętnyPełni funkcje witaminy C
Kwas L-askorbinowyTakNieTak
Kwas D-askorbinowyNieTakNie

Właściwości witaminy C lewoskrętnej

W rzeczywistości lewoskrętna witamina C nie spełnia funkcji witaminy, zatem jej właściwości są bardzo okrojone.

Tak naprawdę właściwości witaminy c lewoskrętnej to przede wszystkim funkcja antyoksydacyjna, która zostanie zachowana, niezależnie od konfiguracji względnej D i L.

Opinie o lewoskrętnej witaminie C

Zarówno dietetycy, lekarze, jak i biochemicy mają zgodne opinie o lewoskrętnej witaminie C. Na rynku dostępna jest jedynie forma prawoskrętna, czyli kwas l-askorbinowy, a całe zamieszanie dotyczące skręcalności nie ma większego sensu.

Syntetyzowanie kwasu d-askorbinowego, zatem faktycznie lewoskrętnego ale nieaktywnego biologicznie izomeru, jest zarówno bardzo drogie, jak i pozbawione sensu. Korzyści z niego płynące są nieporównywalnie mniejsze, niż z naturalnej witaminy C. Dzięki tym czynnikom opinie fachowców są zgodne.

Lewoskrętna witamina C – Podsumowanie

 • Witamina C to jedynie kwas l-askorbinowy
 • Kwas l-askorbinowy jest prawoskrętny, ponieważ skręca wiązkę światła spolaryzowanego w prawą stronę
 • Kwas d-askorbinowy nie występuje w przyrodzie i nie spełnia funkcji witaminy
 • Witamina C dostępna w formie 1000 mg proszku suplementu diety w aptekach, występuje jedynie w formie kwasu askorbinowego, prawoskrętnego
 • Niektórzy producenci stosują nieczyste chwyty marketingowe – w ich produktach występuje jedynie kwas L askorbinowy, lecz zamieszczają informacje o jego „lewoskrętności” na opakowaniu w celu zwiększenia zysku
 • Kwas askorbinowy produkuje się z d-glukozy, która jest jej naturalną i najczęściej występującą formą
 • Jedyną znaną właściwością witaminy C lewoskrętnej jest funkcja antyoksydacyjna

bezpłatny plan dietetyczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));