Kalkulator BMI dla Dzieci i Młodzieży – Jak dokładnie obliczyć?

bmi dzieci

Kalkulator BMI dla dzieci pokazuje bardzo indywidualne wartości i są one uwarunkowane szeregiem czynników środowiskowych, zdrowotnych i genetycznych. Nastolatków charakteryzują podobne zmienne, dlatego też w obu przypadkach obliczanie BMI sprowadza się do śledzenia siatek centylowych. Obowiązują one od narodzin aż do 20. roku życia

Spis treści – Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży

  1. Dlaczego kalkulator BMI dla dzieci wygląda inaczej?
  2. Jak czytać siatki centylowe?
  3. Wynik BMI dziecka poza normą?

kalkulator bmi dla dzieci

Dlaczego kalkulator BMI dla dzieci wygląda inaczej?

Dzieci i nastolatkowie mają inny metabolizm niż dorośli. Dominują u nich procesy anaboliczne, dynamicznie się rozwijają i zachodzi w ich ciałach szereg przemian, które w okresie dorosłym zwalniają lub całkowicie hamują. Zmienia się wzrost, a z nim masa ciała, które są niezbędne do określenia BMI dla dzieci.

Dodatkowo dzieci nie rozwijają się liniowo – ich wiek i płeć znacznie wpływają na obecne wartości normy. Dlatego też w ich przypadku nie powinno się stosować tradycyjnego kalkulatora BMI i kierować się normami przeznaczonymi dla osób dorosłych.

bezpłatny plan dietetyczny

Jak czytać siatki centylowe?

Siatki centylowe służą ocenie rozwoju fizycznemu dzieci i młodzieży w porównaniu do reszty dzieci tej samej płci. Na każdej siatce centylowej wykreślone są krzywe, które pokazują jaki procent populacji osiąga mniejszą lub większą wartość.

kalkulator bmi dla dzieci

Najwyższą wartością jest 97. centyl, a najmniejszą 3. centyl. Przykładowo 75 centyl oznacza, że 75% dzieci z danej populacji ma wartość niższą. Dlatego też 50. centyl jest najbardziej prawidłowym wynikiem – oznacza że połowa ma wartość wyższą, a połowa niższą.

kalkulator bmi dla dzieci

Wynik BMI dziecka poza normą?

Nastolatkowie i młodzi dorośli korzystający z wyniku Body Mass Index powinni zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza rodzinnego w celu szerszej interpretacji wyniku. Wskaźnik BMI dla dzieci nie jest narzędziem diagnostycznym i łatwo o błędy odczyt wyniku. Może to spowodować błędną samoocenę i problemy na tle psychologicznym i żywieniowym. Dlatego oprócz obliczania BMI dziecka, oraz przyjrzeniu się siatkom centylowym,
należy swoje wyniki i przedstawić specjaliście.

W przypadku dzieci młodszych, jeżeli na siatkach centylowych wychodzą poza obszar normy, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu dokładnej weryfikacji. Przyczyną może być błędny odczyt, skorzystanie z tabeli dla nieodpowiedniej grupy wiekowej lub płci, lub faktyczny, niejednostajny rozwój dziecka. Jedynie sprawny pediatra jest w stanie zaradzić i przeciwdziałać zahamowaniem rozwoju Twojego dziecka.

bezpłatny plan dietetyczny

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));