Kalkulator BMI Online – Oblicz swój wskaźnik BMI i znajdź idealną wagę

Kalkulator BMI

Kalkulator BMI to narzędzie online pozwalające w dokładny i prosty sposób obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI. Prawidłowe wartości wagi do wzrostu, są istotne, by uniknąć niedowagi, nadwagi, otyłości oraz chorób metabolicznych, które spowodowane są tymi zaburzeniami odżywiania. Wynik wskaźnika wystarczy porównać do tabel BMI obrazujących normy.

Dokładny kalkulator BMI


Twój wynik:
Twoje BMI jest dobre! Gratulacje!
Kalkulator BMI wskazuje wartości dla osób dorosłych w wieku 18 lat i więcej – nie jest rekomendowane stosowanie go do wyliczeń dla dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Pamiętaj że zmiany swojej masy ciała dokonasz najlepiej pod okiem specjalistów.

Spis treści

 1. Infografika
 2. Czym jest wskaźnik i kalkulator BMI
 3. Zastosowanie Body Mass Index
 4. Jak obliczyć BMI?
 5. Jak interpretować swoje wyniki?
 6. Zakresy wartości BMI i normy
 7. Kiedy BMI wskazuje na otyłość, nadwagę lub niedowagę?
 8. Kiedy nie stosować kalkulatora BMI?
 9. Czy wskaźnik WHR jest lepszy od BMI?

Krótki film o BMI

Infografika – Wszystko co musisz wiedzieć o kalkulatorze BMI

kalkulator BMI infografika informacje normy prawidłowa waga do wzrostu
Infografika 1. Wszystko co musisz wiedzieć o kalkulatorze BMI

Czym jest wskaźnik i kalkulator BMI

Wskaźnik masy ciała BMI zna każdy, lecz nie wszyscy znają jego pełne rozwinięcie. BMI to skrót od Body Mass Index, czyli w dosłownym tłumaczeniu wskaźnik masy ciała.

Kalkulator BMI to nic innego jak pomocne narzędzie, dzięki pomocy którego łatwo obliczymy nasze BMI i dowiemy się, czy wartość ta znajduje się w granicach normy.

Dlaczego BMI jest takie popularne?

Pytanie które często pada, a odpowiedź jest bardzo prosta. Pomimo kilku wad, BMI pozwala w bardzo szybki, tani i prosty sposób sprawdzić stan odżywienia danej osoby. Z kalkulatora BMI korzystają także lekarze i dietetycy, którym pomaga to oszacować stan zdrowia pacjenta i stwierdzić czy grozi mu niedowaga, nadwaga lub nawet otyłość.

Z kalkulatorów BMI online korzystają także inni ludzie, niezwiązani bezpośrednio z medycyną i zdrowym żywieniem. O Body Mass Indeks dowiadują się już uczniowie na lekcjach biologii w szkole.

Zastosowanie Body Mass Index

Kalkulator Body Mass Index znajduje zastosowanie przede wszystkim jako narzędzie do wstępnego badania przesiewowego i diagnostycznego w celu wykrycia nieprawidłowej masy ciała, otyłości lub niedowagi, które mogą być przyczyną innych chorób metabolicznych.

Przelicznik BMI stosują:

 • Dietetycy
 • Lekarze interniści
 • Daibetolodzy
 • Gastrolodzy
 • Pielęgniarki
 • Fizjoterapeuci
 • Oraz sami pacjenci

Wyliczenie prawidłowej wagi do wzrostu pomaga stwierdzić, czy pacjent jest zagrożony wystąpieniem chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim chorób wywołanych przez nadwagę i otyłość. Zbyt wysoki wynik to przede wszystkim zagrożenie chorobami układu krwionośnego i serca, które są główną przyczyną zgonów w Polsce.

bmi cytat infografika

Jak obliczyć BMI?

Wskaźnik masy ciała można obliczyć na dwa sposoby: stosując wzór na BMI i licząc samodzielnie lub korzystając z dokładnego kalkulatora online.

Wzór matematyczny

Do podstawowych obliczeń potrzebujemy dwie dane: aktualna masę ciała (najlepiej zważyć się tego samego dnia) oraz aktualny wzrost. Należy pamiętać, by wzrost uwzględnić w metrach, a nie w centymetrach. Wzór to masa ciała (w kilogramach) podzielona przez wzrost (wyrażony w metrach), podniesiony do kwadratu. Należy pamiętać, że najpierw trzeba podnieść wzrost do kwadratu, a na końcu wykonać dzielenie. Wynik należy następnie zinterpretować.

bmi cytat infografika

Jak interpretować swoje wyniki?

W celu interpretacji swojego wyniku w pierwszej kolejności należy sprawdzić, gdzie w zakresie norm się plasuje, i odczytać jaki stan odżywienia wskazują.

Nie zawsze licznik BMI będzie wskazywał na wartości zgodne z aktualnym stanem odżywienia. Szczególnie dotyczy to młodych dorosłych, osób wysportowanych i profesjonalnych sportowców.

Jaka jest moja idealna waga do wzrostu?

W celu poznania swoich idealnych wartości, należy przede wszystkim upewnić się, że wartości są zgodne z rzeczywistością. Po zmierzeniu bieżącej masy i wysokości ciała, oraz wyliczeniu BMI trzeba upewnić się, że wynik znajduje się w wartościach prawidłowych tj. nie wskazuje na niedowagę lub nadwagę.

Dla większości osób idealnym wynikiem nie będzie wartość idealnie uśredniona. Prawidłowa masa ciała plasuje się w przedziale 18,5 – 24,99 kg/m2. Zatem idealna nie będzie po prostu średnia arytmetyczna wynosząca około 21,75. Dla każdej osoby wartość idealna będzie inna, ponieważ wpływają na nią także inne ważne czynniki, szczególnie fizjonomiczne i genetyczne. Najważniejszym jest, by trzymać się w granicach wagi prawidłowej.

bmi cytat infografika

Zakresy wartości BMI i normy

Wskaźnik prawidłowej masy ciała jest jedynie wynikiem, otrzymanym przez kalkulator BMI. Bez odniesienia go do uśrednionych wyników populacji i jej stanu odżywienia, sama liczba nic nie oznacza. W oparciu o dane populacyjne, powstały normy do których należy przyrównać swój wynik.

Normy zostały przedstawione w tabelach BMI, według podstawowej i rozszerzonej klasyfikacji.

Tabela norm BMI – Skala podstawowa

Zakres BMI Stan odżywienia
Poniżej 18,50 Niedowaga
18,50 – 24,99 Prawidłowa masa ciała
25,00 i więcej Nadwaga

Tabela norm BMI – Skala pełna (rozszerzona)

Zakres BMI Stan odżywienia
poniżej 16,0 Wygłodzenie
od 16,0 do 16,99 Wychudzenie
17,0 – 18,49 Niedowaga
18,50 – 24,99 Prawidłowa masa ciała
25,0 – 29,99 Nadwaga
30,00 – 34,99 I stopień otyłości
35,00 – 39,99 II stopień otyłości
ponad 40,0 III stopień otyłości

Czy wiek i płeć ma wpływ na BMI?

Kalkulator BMI online powinien wprowadzać jeszcze jeden bardzo ważny podział – na płeć. To szczególnie ważne, gdyż budowa ciała kobiet i mężczyzn różni się, a ciało zdrowych kobiet zawierać będzie fizjologicznie więcej tkanki tłuszczowej, niż ciało mężczyzn.

Wiek ma równie znaczący wpływ na wartość BMI. Szczególnie ma to miejsce u osób starszych, u których nasilone są procesy kataboliczne. Osoby starsze bardziej podatne są na przypadłości wpływające pośrednio na masę ciała:

 • Osteoporozę – zmniejszającą masę kośćca
 • Osteomalację – zmniejszoną gęstość kości
 • Zmniejszoną masę mięśniowa
 • Większą tendencję do odwodnień

Zmiany te sprawiają, że osoba starsza pomimo zdrowego wyglądu może mieć BMI wskazujące na niedowagę.

bmi cytat infografika

Kiedy BMI wskazuje na otyłość, nadwagę lub niedowagę?

W przypadku gdy waga do wzrostu i wieku nie jest prawidłowa, zatem wynik licznika BMI jest poza dolną lub górną granicą normy, można mówić o prawdopodobnych zaburzeniach żywienia.

Nadwaga (BMI = 25 – 29,99)

Do najczęstszych przyczyn nadwagi należy zbyt wysoka kaloryczność diety (nadkonsumpcja) oraz idący z nią w parze brak aktywności fizycznej. Jest to prawie nierozłączna kombinacja, tym bardziej, że brak wysiłku koreluje ze spożywaniem pokarmu w większej ilości, i na odwrót.

O nadwadze można mówić, gdy wynik wskaźnika BMI wynosi między 25 i 29,99 kg/m2. Zazwyczaj wystarczy schudnąć kilka kilogramów, by BMI wróciło do wartości prawidłowych, jednak jeżeli nie podejmie się wysiłku redukcji masy ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego przybierania na wadze i przejścia w stan otyłości.

Otyłość (BMI = 30 i więcej)

Otyłość klasyfikowana jest już jako choroba i jest podstawą do wielu innych schorzeń. W zależności od wartości wskaźnika BMI istnieją trzy stopnie otyłości. Jednak w przypadku wartości znacznie przewyższających 50 kg/m2 identyfikuje się ją jako otyłość olbrzymią lub skrajnie olbrzymią. Wysoki Body Mass Indeks spowodowany jest w największej mierze niską aktywnością fizyczną i wysoką zawartością kalorii w diecie.

Rodzaje otyłości można podzielić w zależności od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej:

 • Otyłość brzuszna (androidalna) – znana także jako typ jabłka, dotyka głównie mężczyzn
 • Otyłość pośladkowo-udowa (gynoidalna) – znana także jako typ gruszki, dotyka głównie kobiet

Wysokie BMI zwiększa ryzyko i towarzyszy rozwojowi:

 • Insulinooporności
 • Cukrzycy typu 2
 • Nadciśnieniu tętniczemu
 • Miażdżycy
 • Chorobie niedokrwiennej serca (wieńcowej)
 • Obturacyjnemu bezdechowi sennemu

Niedowaga (BMI poniżej 18,5)

Rzadszym, ale równie ważnym problemem jest niedowaga, czyli masa ciała niższa, niż należna. Spowodowana może być zbyt intensywnym odchudzaniem, wyniszczającymi dietami głodowymi, nadczynnością tarczycy lub naturalną predyspozycją do trudności w przybieraniu masy ciała.

Postępująca niedowaga może przerodzić się w choroby takie jak anoreksja czy bulimia. Należy pamiętać, że podłożem tych chorób nie jest jedynie niska kaloryczność diety, ale także problemy natury psychicznej.

Co i jak jeść przy zbyt niskim BMI?

 • Jedz posiłki o wysokiej gęstości kalorycznej, a małej objętości
 • Spożywaj pełne posiłki częściej (co ok. 3 godziny) i dbaj o ich regularność
 • Wprowadzaj planowane przekąski co ok. 1-2 godziny
 • Dbaj o dostarczanie wszystkich składników i wartości odżywczych w pełnych posiłkach: białka, tłuszczów i węglowodanów złożonych
 • Włącz wysiłek fizyczny – zwiększy on potrzeby kaloryczne, ale będzie stymulował wydzielanie insuliny, która jest hormonem anabolicznym – zatem łatwiej będzie przybrać na wadze

Kiedy nie stosować kalkulatora BMI?

Kalkulator BMI nie zawsze będzie dobrym narzędziem diagnostycznym. Dla niektórych grup ludności wyliczanie BMI nie będzie miało sensu przez czynniki niezależne.

BMI u sportowców

Obliczanie BMI dla większości profesjonalnych sportowców będzie pozbawione sensu, ponieważ ich proporcje będą się znacznie różnić.

Szczególnie ma to miejsce w sportach wytrzymałościowych i siłowych. Kulturyści posiadają bardziej rozbudowaną i zbitą masę mięśniową, niż większość ludzi, a maratończycy często są wyżsi i mają bardzo mało tkanki tłuszczowej.

Zatem dla osób uprawiających sport siłowe BMI często będzie wskazywało na nadwagę lub otyłość, a u biegaczy na niedowagę lub wygłodzenie.

BMI u kobiet w ciąży

Obliczanie BMI w ciąży mija się z celem z racji rozwijającego się płodu. Waga płodu wpłynie na masę ciała matki, zatem wynik nie będzie miarodajny. Jedynie w pierwszym trymestrze można miarodajnie wyliczyć wskaźnik masy ciała, z racji na bardzo małą masę dziecka.

Kobiety w ciąży mają tendencję do przybierania na masie ciała, a odchudzanie w trakcie ciąży nie jest wskazane zarówno przez dietetyków, jak i lekarzy.

BMI u dzieci i młodzieży

Z racji na dynamiczny rozwój, pomiar BMI dla dzieci szczególnie małych, nie znajduje zastosowania. Tuż po narodzinach dziecka, jego głowa stanowi 1/4 długości całego ciała, co przekłada się również na proporcje wagowe.

Dlatego stwierdzanie czy waga dziecka jest prawidłowa odbywa się przy pomocy siatek centylowych, które mają na celu porównanie parametrów z innymi, w danej grupie wiekowej, wagowej i wzrostowej. Dlatego jeżeli dziecko jest w 50 centylu, oznacza to, że połowa dzieci ma wynik wyższy, a połowa niższy. Zatem dziecko posiada idealne wartości średnie.

Czynniki wpływające na wynik BMI

Na podstawie grup, dla których wynik BMI w odniesieniu do norm nie będzie prawidłowy, można wskazać czynniki negatywnie wpływające na wynik:

 • Obniżona masa kostna
 • Obniżona lub zwiększona masa mięśniowa (osoby starsze, sportowcy)
 • Ciąża (od II trymestru)
 • Dynamiczny rozwój i zmiany parametrów (niemowlaki, dzieci, młodzież)
 • Choroby wyniszczające (np. nowotwory)

bmi cytat infografika

Czy wskaźnik WHR jest lepszy od BMI?

Wskaźnik WHR (waist-hip ratio) tłumaczy się go jako stosunek obwodu talii do bioder. Jest on tak naprawdę proporcją, wynik będzie miał bardzo ograniczone wartości i wahać się będzie między wartościami 0,5 i 2. Normy WHR to wartość mniejsza niż 0,8 dla kobiet i mniejsza lub równa 1 dla mężczyzn.

Interpretacja wyniku WHR jest bardzo prosta – przekroczenie wartości 0,8 lub 1, w zależności od płci, będzie wskazywało na nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, a jednocześnie ogólnej masy ciała. Nie precyzuje i nie rozgranicza między nadwagą lub otyłością, wskazuje jedynie czy waga jest za duża, lub za mała.

Zatem BMI ma większą granicę błędu, ale łatwiej rozgraniczyć rodzaj zaburzeń żywienia i ich stopień – od wygłodzenia przez niedożywienie, do nadwagi i otyłości. Jednak to WHR pozwala z większą dokładnością wskazać na nadwagę lub otyłość.

Nie należy zapominać, że oba te narzędzia są pomocne w diagnozowaniu zaburzeń żywieniowych i określania stanu zdrowia. Oba wskaźniki bazują na prostych obliczeniach, i są na swoje sposoby lepsze lub gorsze, dlatego dopiero porównanie obu wyników pozwoli na znacznie bardziej dokładną ocenę stanu zdrowia i odżywienia.

bmi cytat infografika

Wady BMI

 • Inne czynniki, które nie są brane pod uwagę, mają wpływ na wynik (duża masa mięśniowa, stopień mineralizacji kości, ilość tkanki tłuszczowej)
 • Nie bierze stanu fizjologicznego i ciąży
 • Nie obejmuje dzieci
 • Nie można go stosować w jednostkach chorobowych
 • Jest bardzo ogólny – wymaga dodatkowych pomiarów diagnostycznych by celnie określić stan odżywienia

Najpopularniejszy przelicznik prawidłowej wagi do wzrostu i wieku nie jest bez wad, lecz i tak warto używać kalkulatora BMI, by w oparciu o jego wynik i inne parametry, zobrazować dokładny, aktualny stan odżywienia.

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 1 odpowiedzi

 1. Jędrzej says:

  Kalkulator BMI nie jest idealnym narzędziem i nie nadaje się do stosowania dla wszystkich bez wyjątków. Trzeba pamiętać by zachować indywidualne podejście, gdyż może on prowadzić do pewnych przekłamań. Można korzystać z wielu innych metod do oceny stanu odżywienia, takich jak np. pomiar fałdów skórno- tłuszczowych czy wskaźnik WHR

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));