Kalkulator BMI Online – Znajdź swoją idealną wagę

Kalkulator BMI

Kalkulator BMI jest prostym narzędziem online dzięki któremu poznasz swoje idealne BMI. Body Mass Index to najpopularniejszy na świecie wyznacznik prawidłowej wagi dla osób zdrowych. Opiera się na dwóch podstawowych parametrach: masie ciała oraz wzroście osoby badanej.

Zatem wskaźnik BMI w dużym uproszczeniu i uogólnieniu daje nam obraz swojej sytuacji zdrowotnej. Wszyscy chcemy wiedzieć jak obliczyć BMI i dowiedzieć się czy trzeba będzie zmienić swój wynik, prawda?

Nie jest on zatem najlepszym wskaźnikiem dla sportowców lub kobiet w ciąży, ale dla większości populacji jest prostym i efektywnym narzędziem dzięki któremu dowiemy się czy nasza masa ciała znajduje się w granicach normy i czy może mieć potencjalne negatywne skutki na nasze zdrowie.

Dokładny kalkulator BMI


Twój wynik:
Twoje BMI jest dobre! Gratulacje!
Kalkulator BMI wskazuje wartości dla osób dorosłych w wieku 18 lat i więcej – nie jest rekomendowane stosowanie go do wyliczeń dla dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Pamiętaj że zmiany swojej wagi dokonasz najlepiej pod okiem specjalistów.

bezplatny plan dietetyczny i treningowy

Spis treści

  1. Infografika
  2. Czym jest wskaźnik BMI?
  3. Popularność wskaźnika BMI
  4. Co wiemy o BMI?
  5. Wskaźnik BMI na świecie
  6. Kalkulator BMI w medycynie
  7. Jak obliczyć BMI?
  8. Zakresy wartości BMI i normy
  9. BMI u sportowców i osób aktywnych fizycznie
  10. Czy wiek ma wpływ na BMI?
  11. Problem anoreksji
  12. Wskaźnik masy ciała i jego historia
  13. Wpływ nadwagi na zdrowie
  14. Kwestia wagi w medycynie
  15. Ograniczenia BMI

   

  Krótki film o BMI

  Kalkulator BMI – Infografika

  kalkulator BMI infografika informacje
  Infografika 1. Wszystko co musisz wiedzieć o kalkulatorze BMI

  Czym jest BMI?

  Na początek dowiedz się, na czym polega obliczanie BMI.

  Body Mass Index to w dosłownym tłumaczeniu wskaźnik masy ciała – oto rozwinięcie skrótu, który bardzo często pojawia się w książkach, na stronach internetowych a także w programach, dotyczących zdrowego trybu życia oraz odchudzania.

  Czym jest wskaźnik BMI?

  To jeden z podstawowych wyznaczników tego, czy dana osoba posiada nadwagę czy niedowagę. Kalkulator BMI można znaleźć niemal na każdej stronie internetowej, która poświęcona jest zdrowemu odżywianiu.

  Wskaźnik masy ciała jest także używany przez dietetyków, którzy opracowują specjalne programy dla osób, które cierpią na nadwagę i niedowagę.

  kalkulator BMI cytat inspiracja

  Dlaczego jest tak popularny?

  Wskaźnik BMI towarzyszy nam od niedawna, bo dopiero od około czterdziestu kilku lat. Mimo tego skrót BMI znany jest na całym świecie. Bardzo łatwo się go wylicza i być może właśnie ta prostota jest jednym z powodów jego wielkiej popularności.

  Jednocześnie nie jest on idealny.

  Kalkulatora BMI można stosować jedynie jako jedną z metod określania, czy dana osoba cierpi na nadwagę lub niedowagę. Wiele bowiem zależy na przykład od budowy danej osoby, jej wzrostu, trybu życia, aktywności fizycznej itd.

  bezplatny plan dietetyczny i treningowy

  Co wiemy o BMI?

  BMI to skrót z języka angielskiego, oznaczający Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Inaczej nazywany jest również wskaźnikiem Queteleta. Wskaźnik ten obejmuje tylko i wyłącznie osoby dorosłe.

  Nie wolno przy jego pomocy określać tego, czy dzieci są otyłe albo mają niedowagę. Kolejnym wyjątkiem będą kobiety w ciąży, dla których nie powinno się stosować tego wskaźnika.

  kalkulator BMI cytat dorośli dzieci

  Kalkulator BMI na świecie

  Wskaźnik BMI pomaga w zbieraniu danych, które są następnie wykorzystywane na potrzeby badań. Dzięki nim można na przykład stwierdzić, jak duży procent populacji jest zagrożony nadwagą albo otyłością.

  Poza tym obliczanie BMI pomaga także w oszacowaniu zagrożenia zdrowia spowodowanego cukrzycą w społeczeństwie danego kraju, a nawet w niektórych grupach wiekowych (również ze wskazaniem na płeć).

  Często wykorzystuje się dane BMI, porównując na przykład mieszkańców wielkich miast z mieszkańcami prowincji, mieszkańców krajów zachodnich z mieszkańcami krajów Azji, lub osoby różnych narodowości.

  Kalkulator BMI w medycynie

  Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej często wykorzystują wskaźnik do tego, aby sprawdzić, czy dany pacjent jest zagrożony wystąpieniem chorób cywilizacyjnych.

  To przede wszystkim choroby wywoływane przez nadwagę i otyłość. Zalicza się tu wiele typowych chorób, trapiących mieszkańców krajów zachodnich. To przede wszystkim cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie i miażdżyca.

  Warto też pamiętać, że sama otyłość jest chorobą, a do tego jej występowanie wiąże się z ogromnym ryzykiem pojawienia się kolejnych, bardzo poważnych schorzeń. Lekarze na całym świecie są zgodni – wywołują je błędy żywieniowe oraz zbyt mała ilość ruchu. Dzięki pomocy kalkulatora BMI łatwiej będzie ustalić ile i jak schudnąć by powrócić do zdrowia.

  kalkulator BMI otyłość choroby

  Jak obliczyć BMI?

  Na wielu stronach internetowych znaleźć można kalkulator BMI, w którym wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane – wzrost oraz wagę.

  Jak obliczyć prawidłowe BMI? Istnieje specjalny wzór matematyczny. Masę ciała, wyrażoną w kilogramach, dzieli się przez wzrost (wyrażony w metrach), podniesiony do kwadratu.

  W krajach anglosaskich, gdzie stosowane są inne wartości, wagę wyrażoną w funtach, dzieli się przez wzrost wyrażony w calach, podniesiony do kwadratu. Dodatkowo wynik całej operacji mnoży się przez 703.

  Zakresy wartości BMI i normy

  Wskaźnik masy ciała body mass indeks, obliczony przez kalkulator BMI wskazuje na stan odżywienia. Jego wyniki zostały zobrazowane w tabeli BMI przedstawionej poniżej:

  Tabela 1. Wartość wskaźnika BMI a stan odżywienia

  Zakres BMI Stan odżywienia
  poniżej 16,0 Wygłodzenie
  od 16,0 do 16,99 Wychudzenie
  17,0 – 18,49 Niedowaga
  18,50 – 24,99 Prawidłowa masa ciała
  25,0 – 29,99 Nadwaga
  30,00 – 34,99 I stopień otyłości
  35,00 – 39,99 II stopień otyłości
  ponad 40,0 III stopień otyłości

  To są ogólnie przyjęte normy. Dodatkowo kalkulator BMI online powinien wprowadzać jeszcze jeden bardzo ważny podział – na płeć. To szczególnie ważne, gdyż budowa ciała kobiet i mężczyzn różni się, a ciało zdrowych kobiet zawierać będzie fizjologicznie więcej tkanki tłuszczowej, niż ciało mężczyzn.

  bezplatny plan dietetyczny i treningowy

  Kiedy zwrócić uwagę na wynik BMI?

  Wskaźnik BMI jest w szczególności wykorzystywany do diagnozowania otyłości i nadwagi. Ogólnie można przyjąć, że obliczona wartość 30 jest ostrzeżeniem i powinna być sygnałem do rozpoczęcia diety odchudzającej i ćwiczeń. Przekroczenie wartości 35 oznacza konieczność klinicznej walki z otyłością. Na samodzielne odchudzanie może już być za późno lub może to nam jeszcze bardziej zaszkodzić.

  Czy BMI można traktować jako najważniejszy wyznacznik nadwagi?

  Wskaźnik masy ciała nie jest niestety idealny. W wielu przypadkach dochodzi do delikatnych przekłamań i zawsze należy go traktować jedynie jako jeden ze sposób określania, czy dany pacjent ma nadwagę lub niedowagę.

  Wszystko przez to, że BMI jest wskaźnikiem ogólnym i nie uwzględnia indywidualnych różnic w budowie ciała, które mogą występować wśród wielu ludzi.

  BMI u sportowców i osób aktywnych fizycznie

  Przykładem mogą być osoby, które od lat ćwiczą na siłowni. Wskaźnik masy ciała, obliczony przez kalkulator BMI w ich przypadku może pokazać, że cierpią oni nawet na otyłość.

  Tymczasem osoba ćwicząca siłowo będzie mieć bardzo mało tkanki tłuszczowej, a za jej wysoką masę ciała odpowiedzialna będzie większa masa mięśniowa. Taki człowiek jest w pełni zdrowy i cieszy się doskonałym wyglądem, choć jego wynik na skali może wskazywać wartość przekraczającą normę.

  kalkulator BMI informacja wskaźnik

  Mogą być także osoby bardzo szczupłe, wysokie, o drobnej budowie ciała, przykładowo uprawiające lekkoatletykę. W ich przypadku obliczona wartość może z kolei wskazać na dużą niedowagę.

  Tymczasem osoby takie również mogą być w pełni zdrowe i mogą cieszyć się doskonałym wyglądem. Zatem prawidłowe BMI to nie zawsze te z przedziału 18,50 – 24,99 kg/m2.

  Dlatego też wskaźnik masy ciała body mass index powinno się traktować jedynie jako jeden ze sposobów określania, czy dana osoba jest zagrożona otyłością, nadwagą lub niedowagą. W każdym przypadku trzeba poddać dokładnej analizie indywidualną budowę oraz predyspozycje danej osoby.

  Warto wziąć pod uwagę także to, że w różnych częściach świata istnieją rożne proporcje ciała. Mieszkańcy Azji są zwyczajowo niżsi i szczuplejsi, a Zachodu wyżsi i masywniejsi.

  Czy wiek ma wpływ na BMI?

  Jest jeszcze jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę, a którego nie uwzględniają żadne kalkulatory BMI. To wiek, który jest istotnym czynnikiem wpływającym na wynik.

  Niegdyś, w tabelach medycznych, istniały poszczególne wartości masy ciała, które były przypisane do kobiet i mężczyzn o określonym wzroście i w określony wieku – stosowano przedziały wiekowe co dziesięć lat. Tymczasem BMI nie bierze tego w ogóle pod uwagę. Często jednak w kalkulatorach BMI występuje zapytanie o wiek, by nie doszukiwać się wyników dla dzieci, dla których powstały tzw. siatki centylowe.

  Mimo tego warto pamiętać, że BMI to najwygodniejszy i najszybszy do obliczenia wskaźnik, jaki może być wykorzystany przez każdego – osobę, która sama chce sprawdzić prawidłowość swojej wagi, lekarza, dietetyka, czy nawet naukowca, który zbiera materiały i dane statystyczne.

  W wielu pracach badawczych porównuje się wskaźniki BMI w poszczególnych krajach do danych, które obrazują na przykład ilość zachorowań na poszczególne choroby cywilizacyjne. Dane, jakie zbierze kalkulator, są na przykład dołączane do opracowań, które badają występowanie raka jelita grubego w populacjach poszczególnych krajów.

  bezplatny plan dietetyczny i treningowy

  Problem anoreksji

  Wskaźnik masy ciała, w wielu przypadkach może wskazywać na anoreksję, która w głównej mierze dotyka młode dziewczęta.

  Co ciekawe, niektórzy lekarze uznają, że kiedy wskaźnik masy ciała BMI powróci do normy, dziewczyna jest wyleczona. Niestety, nie jest to prawdą.

  Kalkulator może wskazywać na wyleczenie, ale pokazuje jedynie poprawę masy ciała. Problem, jakim jest ta choroba, rodzi się w głowie i może w każdej chwili powrócić. To kolejne ostrzeżenie przed zbytnim przecenianiem BMI.

  kalkulator BMI wskaźnik zdrowie informacja quote

  Wskaźnik masy ciała i jego historia

  Wskaźnik masy ciała BMI ma dwóch prekursorów. Pierwszy z nich, bardziej znany, to Amerykanin Ancel Keys. Drugi to Belg, Adolphe Quatelet.

  Adoplhe Quatelet to belgijski uczony, którzy żył w latach 1796 – 1874. Zajmował się on szczególnie matematyką, statystyką, astronomią a także socjologią. W czasie swojej wieloletniej pracy prowadził on badania, które miały na celu unifikację przyczyn zgonów w poszczególnych krajach.

  Poza tym belgijski uczony prowadził także cały szereg badań socjologicznych i związanych z medycyną, których zadaniem było określenie kształtu przeciętnego ówczesnego człowieka.

  W badaniach Quateleta brały udział setki ochotników. Uczony dostrzegł pewną zależność, związaną z masą ciała i wzrostem człowieka. Okazało się, że waga ludzka rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu wzrostu człowieka.

  Tak właśnie powstał współczynnik BMI, pierwotnie nazywanym współczynnikiem Quateleta, który jest obecnie wykorzystywany przez każdy kalkulator BMI.

  Wpływ nadwagi na zdrowie

  Już w starożytności lekarze zaczynali dostrzegać związek pomiędzy dużą nadwagą, a wysoką śmiertelnością i zachorowaniami na różne choroby. Przez kilkaset lat prowadzono różnego rodzaju badania i dywagacje, ale nie przynosiły one żadnego przełomu.

  Ten przyszedł dopiero w dwudziestym wieku i, co ciekawe, absolutnie nie był związany ze światem medycyny, tylko ze światem finansów. Przełomu w badaniach, które udowodniły związek pomiędzy nadwagą i otyłością, a występowaniem chorób i wysoką śmiertelnością, dokonali przedstawiciele firm ubezpieczeniowych. Kierowała nimi oczywiście żądza zysku, a przez to udało się w końcu otrzymać badania, które być może uratowały zdrowie i życie tysiącom ludzi na świecie.

  Pojawiły się wtedy pierwsze opracowania, z których wynikało, że duża ilość tkanki tłuszczowej jest przyczyną wielu chorób, a nawet prowadzi do przedwczesnej śmierci. Niestety, nikt wówczas nie wpadł na pomysł, aby wykorzystywać w badaniach współczynnik BMI belgijskiego naukowca Quateleta.

  Zamiast niego stosowano diametralnie inne metody, na przykład badanie grubości skóry, mające na celu wskazanie dużej ilości tkanki tłuszczowej. Dane zbierano w specjalnych tabelach, w których notowano między innymi informacje o wzroście, wadze i przeciętnym czasie życia.

  Wpływ nadwagi na zdrowie został poruszony również przez organizacje rządowe, które uruchomiły specjalny program walki z otyłością u dzieci i młodzierzy, którego pierwsze efekty możemy już zaobserwować.

  kalkulator BMI tekst cytat otyłość

  Nadal jednak brakowało jednego, prostego sposobu na szybkie określanie stopnia nadwagi albo otyłości. I niestety, trzeba było na niego jeszcze trochę poczekać.

  Kwestia wagi w medycynie

  Przełom przyszedł dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Wszystko dzięki amerykańskiemu fizjologowi Ancelowi Keysowi. Przez lata zajmował się on badaniami, mającymi na celu określenie zależności pomiędzy wzrostem, prawidłową wagą, a procentową zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie.

  W badaniach brały udział tysiące mężczyzn, a Ancel Keys brał pod uwagę cały szereg dostępnych metod. Wówczas doszedł on do wniosku, że najlepszą z dostępnych metod jest współczynnik Quateleta. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa wskaźnik BMI.

  Od tego czasu popularność wskaźnika zaczęła rosnąć. Pomogło w tym zaangażowanie National Health Institute, który od 1985 roku zaczął oficjalnie stosować wskaźnik masy ciała body mass indeks. Potem przyjęła go także Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

  To właśnie National Health Institute oraz Światowa Organizacja Zdrowia są odpowiedzialne za ustalenie wartości, które określają to, czy dana osoba może być zagrożona nadwagą lub otyłością.

  Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że obecnie kalkulator BMI musi wskazać wartość 30 i większą aby można było mówić o otyłości. Tymczasem początkowo wartości były mniejsze. Współczynnik masy ciała ostrzegający przed nadwagą wynosił 27.2 dla kobiet i 27.8 dla mężczyzn.

  Na tę chwilę wielką popularnością cieszą się strony internetowe, na których można znaleźć prosty kalkulator, wymagający jedynie wpisania wagi i wzrostu. Można nawet znaleźć kalkulator BMI w formie aplikacji na smartfona lub komputer.

  Ograniczenia BMI

  Kalkulator BMI nie jest idealnym narzędziem, o czym ostrzegał sam Ancel Keys. Amerykanin uważał, że jest on idealny do stosowania go we wszelkiego typu badaniach statystycznych.

  Jednakże wielu lekarzy na świecie zaczęło stosować wskaźnik masy ciała body mass index jako jeden z podstawowych elementów diagnozowania stanu odżywienia, oraz potencjalnych chorób takich jak wspomniana wcześniej anoreksja, nadwaga, otyłość lub otyłość olbrzymia.

  Ancel Keys twierdził, że do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie, biorąc pod uwagę jego płeć, predyspozycje, budowę, uprawiane przez niego sporty, historię przebytych przez niego chorób i wiele innych czynników. Tylko w taki sposób można celnie i kompleksowo określić stan zdrowia i odżywienia pacjenta.

   

  kalkulator BMI stan zdrowia informacja

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 1 odpowiedzi

 1. Jędrzej says:

  Kalkulator BMI nie jest idealnym narzędziem i nie nadaje się do stosowania dla wszystkich bez wyjątków. Trzeba pamiętać by zachować indywidualne podejście, gdyż może on prowadzić do pewnych przekłamań. Można korzystać z wielu innych metod do oceny stanu odżywienia, takich jak np. pomiar fałdów skórno- tłuszczowych czy wskaźnik WHR

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>