Jak znaleźć dietetyka?

jak wybrać dietetyka

Przez ostatnie lata zmienił się sposób żywienia ludzi, a coraz mniej czasu mamy na aktywność fizyczną, zdrowe odżywienie lub zgłębianie tego dynamicznie zmieniającego się tematu. Na pomoc przychodzi dietetyk, który oprócz prewencji chorób metabolicznych i cywilizacyjnych, może pomóc w leczeniu niefarmakologicznym – jedynie indywidualnie dopasowaną dietą i zmianą nawyków żywieniowych.

Jak znaleźć najlepszego dietetyka?

Dietetyka sama w sobie jest stosunkowo młodym zawodem z rodziny nauk medycznych, który powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie podyktowane postępującą zapadalnością na choroby cywilizacyjne.

Rynek obecnie obfituje we wszelkiego rodzaju usługi żywieniowe i dietetyczne. Zarówno jest wiele specjalistów, jak i osób po krótkich kursach doszkalających bez pełnego wykształcenia, konkurujących o pacjentów.

Jak wybrać najlepszego specjalistę który udzieli fachowej pomocy?

Jak dietetyk, to z papierem

Jeszcze kilka lat temu zapotrzebowanie na dietetyków było duże, a osób świadczących takie usługi bardzo mało. Na przestrzeni lat, różne ośrodki zaczęły prowadzić kursy dietetyczne, wellness lub coachingowe w zakresie żywienia. Trwają one nieporównywalnie krócej, niż pięcioletnie studnia kierunkowe (średnio od 2 tygodni do paru miesięcy), dlatego na 100 absolwentów kierunku na uniwersytecie medycznym przypada blisko dziesięciokrotnie więcej osób po krótkich kursach.

Wykształcenie ma ogromne znacznie w wyborze najlepszego lekarza, co widać w praktyce.

Dietetyk po prestiżowych studiach ma cały arsenał wiedzy, potrzebnej by pomóc swoim podopiecznym. Dysponowanie kompletną wiedzą jest niezbędne do prawidłowego prowadzenia pacjentów, czego krótkie kursy nie są w stanie zapewnić.

Dietetyk, w przeciwieństwie do lekarza, tak naprawdę nie posiada specyficznych kierunków. Lekarz może wybrać neurologię, gastroenterologię lub okulistykę, tymczasem dietetyk jest wielokierunkowym specjalistą „od wszystkiego” z zakresu żywienie i leczenia chorób dietozależnych. Jest w stanie poradzić sobie z pacjentem z cukrzycą, dną moczanową, ostrym zapaleniem trzustki, a nawet z nowotworami.

Doświadczony dietetyk, to dobry dietetyk

Ogromne znacznie ma ogół doświadczeń które posiada dietetyk. W toku studiów musiał przejść przez część praktyczną edukacji, którą musiał odbyć w licznych szpitalach, domach opieki, zakładach żywienia zbiorowego, a nawet laboratoriach diagnostycznych.

Oprócz praktyki w toku studiów, liczy się także ogólny staż pracy. Im dłużej dietetyk jest na rynku, im więcej pacjentów obsłużył, tym większe jego doświadczenie w praktyce. Nie wszystkiego można się nauczyć w teoretycznym toku studiów, ale ta wiedza jest niezbędna, by zastosować ją później w praktyce, i w profesjonalny, kompleksowy sposób pomóc przyszłemu pacjentowi.

Opinia opinii nie równa

Zanim dokonamy wyboru dietetyka, pod skrzydłami którego chcemy rozpocząć leczenie dietą, niezbędne jest rozeznanie się co inni o nim sądzą. Sama praktyka, staż pracy oraz ukończona uczelnia nie wystarczą do zapewnienia kompleksowej opieki. Do tańca trzeba dwojga, a jeżeli partnerzy się nie zgrywają… to trzeba znaleźć innego partnera.

Dietetyk może być wybitnym specjalistą w swoim fachu, lecz to dopiero opinie zdradzające jak działają i jakie podejście do pacjenta mają, zarówno dietetycy i lekarze, powinno decydować o finalnym wyborze.

Doszukiwanie się informacji czy lekarz jest empatyczny, słucha od początku do końca oraz bierze pod uwagę prośby i uwagi, a nie traktuje nas jak „kolejnego pacjenta”, może mieć ogromne znaczenie dla motywacji i wyników leczenia.

Gdzie szukać zaufanych opinii?

Kiedyś zasięganie opinii polegało na polecaniu sobie informacji ustnie. Rodzina i znajomi, którzy byli zadowoleni z porady lekarza lub dietetyka z chęcią dzielili się nazwiskiem i w taki sposób rosła popularność danego specjalisty. Oczywiście, w dzisiejszych czsach nadal ma to miejsce, ale nie aż w takim stopniu.

Obecnie wystarczy skorzystać z pomocy internetu, by mieć porównanie zarówno wielu lekarzy jak i dietetyków. Dobrym przykładem jest portal RankingLekarzy.pl, gdzie możliwe jest nie tylko przeglądanie według specjalizacji i lokalizacji, ale także pod kątem średniej oceny i ich łącznej liczby. Dodatkowo towarzyszą temu komentarze od pacjentów, którzy mieli styczność, a są one prawdopodobnie najbardziej wartościowym źródłem informacji o specjaliście.

Jak znaleźć najlepszego dietetyka? Podsumowanie

Najważniejsze to zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • Wykształcenie specjalisty do którego chcemy się udać
  • Doświadczenie i staż pracy jaki odbył dietetyk lub lekarz
  • Opinie oraz oceny dietetyka lub lekarza w zaufanych rankingach

Posiadając tę wiedzę bez większego problemu znajdziemy specjalistę, który w pełni będzie odpowiadał naszym wymaganiom i pomoże nam w osiągnięciu naszego celu.

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

Ten wpis ma 1 odpowiedzi

  1. Nusiek says:

    Chodze do dietetyka i bardzo sobie chwalę. Ma indywidualne podejscie, diete mam ukladaną wedlug moich „widzimisie”, uwzglednione są produkty, ktore lubie. Waga stopniowo spada.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));