Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Proste rozwiązanie

warzywa

Dylemat jak zachęcić swoje dziecko do jedzenia warzyw, pojawia się na drodze każdego rodzica. Z czasem problem może narastać, a jak się zwykle okazuje – najlepsze rozwiązania, to te najprostsze.

Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju Waszych pociech, dlatego dziś podpowiemy Wam, co zrobić, by warzywa znikały z talerza nawet największego niejadka. Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów na zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw.

Znane powiedzenie głosi, że człowiek jest tym co je. Dieta bowiem ma ogromny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną każdego z nas. Dobre nawyki żywieniowe warto zatem kształtować już od najmłodszych lat. Każdy rodzic wie jednak, że nie jest to taka łatwa sprawa – szczególnie jeśli chodzi o obecność warzyw w jadłospisie dzieci.

Spis treści: Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

  1. Przygotujcie posiłki razem z dziećmi
  2. Zasada kolorowego i kreatywnego posiłku
  3. Przez zabawę do… Zdrowego odżywiania
  4. Pozytywne skojarzenia
  5. Zdrowe odżywianie od najmłodszych lat
  6. Dajcie dobry przykład
  7. Świadome i zdrowe odżywianie
  8. Metoda kija i marchewki

Przygotujcie posiłki razem z dziećmi

Wspólne przygotowanie surówki, sałatki lub innego pysznego i zdrowego dania będzie doskonałą okazją do zabawy z Waszymi dziećmi. Nawet najprostsze czynności, takie jak mycie, doprawianie, czy mieszanie składników, sprawi, że maluchy poczują się jak prawdziwy szew kuchni. Dodatkowo – oprócz zasad zdrowego odżywiania – najmłodsi poznają również reguły związane z przestrzeganiem higieny w kuchni (mycie rąk, dokładne opłukanie i obranie warzyw itd.).

Maluchy będą dumne, że – z niewielką pomocą rodziców – przygotowały smaczny posiłek dla całej Waszej rodziny. Jak powszechnie wiadomo, mały kucharz powinien najpierw sam spróbować swojego dania, dlatego nie ma możliwości, by dzieci nie zjadły własnoręcznie przygotowanego posiłku.

Jeśli Wasza pociecha nie jest jedynakiem, warto pamiętać, że młodsze dzieci naśladują starsze rodzeństwo. Powinniście zatem zadbać, by maluchy przejęły od brata lub siostry nawyki związane ze zdrowym odżywianiem.

Zasada kolorowego i kreatywnego posiłku, a zdrowe odżywianie

Dobrym sposobem na to, by zachęcić dzieci do zjedzenia warzyw jest podanie ich w niebanalny, niepowtarzalny i zabawny sposób. Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać wcale nudy na talerzu – wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Brukselka, brokuły, marchewka, czy groszek mogą przeistoczyć się w radosną buzie, która uśmiechem zachęca do zjedzenia.

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają konkretną postać z kreskówki, możecie pokusić się o stworzenie jej „warzywnego” wizerunku. Jeśli uważacie, że to zadanie przerasta Wasze możliwości, równie skuteczna alternatywa to zakup talerzyka lub widelczyka z wizerunkiem ulubionego bohatera Waszych pociech. Jeśli talerzyk będzie pusty (a brzuszek pełny), wówczas dzieci zobaczą na talerzu np. ryjek świnki Peppy, która na pewno pochwala zdrowe odżywianie. W pewnym wieku rysunkowa postać może bowiem okazać się dla dzieci większym autorytetem niż rodzice.

Przez zabawę do… Zdrowego odżywiania

Jak powszechnie wiadomo – dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Naukę smaków, a zatem również zdrowego odżywiania, najlepiej rozpocząć więc od różnorodnych zabaw.

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które staną się Waszym sprzymierzeńcem i pomogą wypracować u dzieci – nieświadomy jeszcze – nawyk zdrowego odżywiania. Warto wymienić tutaj np. plastikowe warzywa, które niejednokrotnie są elementami gotowych zestawów zabawkowych, takich jak kuchnia, koszyk piknikowy, czy sklep.

Zabawkowe warzywa coraz częściej można kupić również oddzielnie. Wiele z nich skonstruowanych jest w taki sposób, że można je „kroić” zabawkowym nożem, co sprawi nie lada frajdę Waszym dzieciom.

Pomysłów na zabawę jest nieskończenie wiele, ważne jest jednak to, by maluchy mogły „zaprzyjaźnić się” z warzywami, dzięki temu – z czasem – zdrowe odżywianie stanie się dla nich czymś oczywistym i naturalnym. Pluszowa maskotka w formie marchewki może bowiem okazać się zabawnym i trafionym upominkiem oraz najukochańszą przytulanką Waszych dzieci.

Pozytywne skojarzenia

Nie zapominajcie również o tym, że maluchy uwielbiają słuchać piosenek, rymowanek i historyjek, co również można wykorzystać w trosce o zdrowe odżywianie Waszych pociech. Przypomnijcie sobie chociażby kultowe „Witaminki” Fasolek z wpadającym w ucho refrenem: „Kto chce być silny i zdrowy jak ryba, musi owoce jeść i warzywa (…) Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki”. Cała piosenka to zresztą pochwała zdrowego odżywiania. Wspólny taniec czy śpiew to nie tylko sentymentalna podróż do lat Waszego dzieciństwa, ale również jeden ze sposobów na to, by przekonać niejadka do zjedzenia warzyw.

Kolejny pomysł podsunął nam natomiast pan Brzechwa! Mowa oczywiście o wierszyku, którego uczą się kolejne pokolenia przedszkolaków, czyli „Na straganie w dzień targowy”. Zakończenie wiersza nie jest może zbyt optymistyczne, ale bogata gama postaci oraz humor sytuacyjny może zachęcić dzieci do stworzenia pięknych rysunków, a nawet teatrzyku. Maluszek natomiast ma szansę poznawać warzywa i owoce dzięki książeczkom typu „moje pierwsze słowa” lub krótkim bajeczkom dostosowanym do wieku dziecka.

Dobrym pomysłem jest również zabawa, której skuteczność została sprawdzona przez nasze mamy i babcie, czyli: „leci samolocik”, „jedzie pociąg, samochodzik”, „za mamusię, za tatusia”. Może się wydawać, że metody te mają niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem, jednak pamiętajcie – walka z niejadkiem nie powinna zaczynać się dopiero przy posiłku, wówczas najpewniej ją przegracie. Należy natomiast zrobić wszystko, by zdrowe odżywianie budziło w dzieciach pozytywne skojarzenia i emocje.

jak zachęcić dziecko do jedzenia

Zdrowe odżywianie od najmłodszych lat, czyli czym skorupka za młodu…

Wspominając o metodzie małych kroczków, należy posłużyć się dwoma słowami: konsekwencja i systematyczność. Warzywa należy wprowadzać stopniowo, ale kiedy już to zrobicie, powinny one stać się stałym gościem na talerzach Waszych dzieci. Najpierw będą to zapewne warzywa w zmiksowanej formie, później pokrojone, czy wkomponowane w cały posiłek. Zdrowe odżywianie to także różnorodność, dzięki czemu dieta Waszych dzieci będzie zbilansowana, co wpłynie korzystnie na ich wzrost i rozwój.

Dajcie dobry przykład

Proces socjalizacji opiera się u dzieci głównie na obserwowaniu i naśladowaniu zachowań dorosłych. Jeśli zatem w Waszym domu zdrowe odżywianie to już tradycja, maluchy będą brały z Was przykład. Jednym słowem – jeśli chcecie przekonać maluchy do zjedzenia warzyw, obok ziemniaków i mięsa na Waszym talerzu powinny znaleźć się buraczki, ogórek, brokuły lub sałatka z selera.

Świadome i zdrowe odżywianie

Wielu rodziców, by uniknąć „walki” z niejadkiem, przemyca warzywa podczas gdy maluch ogląda ulubioną bajkę. Dziecko niestety je wówczas niejako automatycznie i nieświadomie. Sposób ten, choć wydaje się skuteczny, w przyszłości może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Karmiony maluch, który zajęty jest zupełnie czymś innym, nie wyrobi sobie właściwych nawyków żywieniowych. W pierwszych latach życia nauka samodzielnego i świadomego jedzenia, czy raczej smakowania, jest jednym z ważniejszych etapów w rozwoju dziecka.

Metoda kija i marchewki – skuteczna czy nie?

„Jeśli zjesz brukselkę, dostaniesz czekoladę” – to zdanie (w różnej formie) często pada z ust zrezygnowanych i zniecierpliwionych rodziców. Czy na tym jednak ma opierać się zdrowe odżywianie Waszych pociech? Absolutnie nie! Używając takich sformułowań niejako wartościujecie warzywa i słodycze. Czekolada – jako nagroda – staje się czymś lepszym niż warzywna sałatka czy surówka.

Taka potrawa będzie odbierana przez dziecko jako kara lub w najlepszym przypadku – jako smutna konieczność. Wasza pociecha nie zastanowi się nawet czy buraczki lub marchewka mogą być smaczne, ponieważ myślami będzie już przy czekoladowym batoniku. Warzywa natomiast, jako symbol zdrowego odżywiania, powinny w oczach Waszej pociechy być jedną z wielu pyszności, które czekają na nią w niezwykle bogatym świecie smaków, zapachów, kolorów i kształtów. To Wy, Rodzice, jesteście dla maluszka pierwszymi przewodnikami w tej niezapomnianej, kulinarnej podróży.

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));