Jak walczyć ze stresem czyli aktywność fizyczna i odpowiednia dieta

jak walczyć ze stresem

Stres jest prawdziwą plagą współczesnego społeczeństwa. Żyjemy coraz szybciej, mamy mniej czasu na pogłębianie relacji z innymi ludźmi, zaniedbujemy także swoje ciało. Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej sprawiają, że czujemy się źle, mamy mało energii i jesteśmy bardziej podatni na stres.

Wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego stanu rzeczy i decyduje się zawalczyć o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Walka ta odbywa się na wielu płaszczyznach. Trzeba przyznać, że może wydawać się trudna, jednak korzyści, które możemy uzyskać, warte są podjęcia każdego wysiłku. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby ograniczyć sytuacje stresowe w naszym życiu?

Walka ze stresem – od czego warto zacząć

Musimy otwarcie przyznać, że stres jest w naszym życiu potrzebny. Dzięki niemu podejmujemy działania, które popychają nas do poprawy naszej sytuacji życiowej. Całkowity brak stresu nie służy człowiekowi. Jednak sprawa wygląda podobnie, kiedy odczuwamy go zbyt intensywnie.

Chroniczny stres rujnuje życie psychiczne człowieka, co bezpośrednio przekłada się na stan jego zdrowia. Starożytna medycyna chińska doskonale zdaje sobie sprawę, że stres jest przyczyną większości chorób. Współcześni zachodni lekarze dopiero dochodzą do takich wniosków.

Walka ze stresem powinna odbywać się na wielu polach. Jeżeli zależy nam, żeby przywrócić równowagę w swoim życiu, starania powinniśmy rozpocząć od:

 • zdrowego odżywiania,
 • zadbania, żeby w naszym codziennym grafiku znalazła się aktywność fizyczna,
 • wygospodarowania czasu dla siebie,
 • nauki ćwiczeń relaksacyjnych, oddechowych, a nawet medytacji.

Walka ze stresem – dobra dieta kluczem do sukcesu

Osoby, które zdecydowały, że podejmą działania zmierzające w kierunku poprawy jakości swojego życia, często nie wiedzą od czego zacząć. Kiedy początkowy entuzjazm mija, problemy powracają, a my czujemy się jeszcze gorzej, ponieważ nie udało się nam osiągnąć wyznaczonych celów. Walka wydaje się nam przegrana. Jednak wcale tak nie jest.

Żeby zmienić swoje życie, musimy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, a następnie przygotować szczegółowy plan i przystąpić do jego realizacji. Jak pokazują liczne przykłady, bardzo dobre efekty przynosi tak zwana metoda małych kroków. W wielu wypadkach przeprowadzenie w swoim życiu rewolucji nie jest dobrym rozwiązaniem i często się nie udaje. Jeżeli mielibyśmy wprowadzić jedną bardzo istotną zmianę, która pociągnie za sobą szereg kolejnych, powinno to być zweryfikowanie zawartości naszych talerzy.

Dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólną kondycję organizmu, dlatego warto szczególnie dobrze się jej przyjrzeć. Ogromna część naszego społeczeństwa nie odżywia się zdrowo. Ludzie żyją w biegu, a ich dieta składa się w dużej mierze z dań typu fast-food, słodzonych napojów i słodyczy. Są one chętnie wybierane, ponieważ dostarczają organizmowi dużej dawki energii. Niestety taka dieta jest bardzo uboga w składniki odżywcze. Stosowanie jej w dłuższej perspektywie może prowadzić do otyłości, osłabienia odporności organizmu, depresji i złego samopoczucia.

Kiedy odżywamy się źle, aktywność fizyczna jest poza obszarem naszych zainteresowań. Nie mamy energii na jakiekolwiek działania poza naszymi codziennymi obowiązkami. Często nawet codzienna egzystencja jest dla nas wielkim obciążeniem. Jak więc powinna wyglądać dieta, która pomoże odmienić nasze życie?

jak walczyć ze stresem

Walka o zdrowie – jak powinna wyglądać dobra dieta

Dieta, która korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, musi zawierać optymalną dla nas wartość energetyczną oraz powinna dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dobra dieta to nie głodówka. Ludzki organizm potrzebuje energii, której dostarczamy mu z pożywieniem. Kiedy jej brakuje, naturalnym jest, że czujemy się źle. Równie niekorzystne jest przejadanie się. Zbyt kaloryczna dieta prowadzi do nadwagi i zaburzeń pracy naszego organizmu.

Po ustaleniu optymalnej wartości kalorycznej jadłospisu należy zastanowić się, jakie produkty powinny się w nim znaleźć. Warto zadbać, żeby spożywane przez nas posiłki zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Należy postawić na różnorodność. Kluczowe znaczenie ma także sposób przygotowywania potraw. Smażenie i długotrwałe gotowanie nie są najlepszymi rozwiązaniami, gdyż pozbawiają potrawy wartości odżywczych.

Optymalne jest spożywanie dużej ilości surowych produktów, polecane jest także:

 • gotowanie na parze,
 • pieczenie,
 • duszenie.

Osoby, które wybrały dietę wegańską lub wegetariańską powinny pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Jeżeli dany sposób odżywiania nie dostarcza nam potrzebnych witamin i minerałów, należy przyjmować je w innej formie. Pamiętajmy, że długotrwałe niedobory witamin i minerałów zaburzają pracę ludzkiego organizmu. Taki stan rzeczy prędzej czy później będzie prowadził do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.

 

Kiedy poważnie potraktujemy zmiany w sposobie odżywiania, szybko odczujemy pozytywne rezultaty. Nasze samopoczucie prawdopodobnie ulegnie poprawie, co samo w sobie ograniczy stres. Po pewnym czasie zaobserwujemy, że mamy więcej energii i zapragniemy ją wykorzystać. Będziemy mieć więcej siły, co sprawi, że aktywność fizyczna przestanie się w naszym wypadku ograniczać do schodzenia po schodach.

Dodatkowo, kiedy uda się nam wprowadzić zmianę w naszym życiu – a zdrowy styl odżywiania jest niewątpliwie olbrzymią zmianą – zyskamy dużo pewności siebie. Dzięki temu uwierzymy, że jesteśmy w stanie realizować swoje cele. Rozpoczęcie od diety to doskonały start w stronę lepszego, spokojnego i satysfakcjonującego życia. Kolejnym etapem jest aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna sposobem na piękne, zdrowe ciało i doskonałe samopoczucie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Dzięki niej utrzymujemy nasze ciała w dobrej formie do późnego wieku. Aktywność fizyczna jest również sposobem na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Uprawianie sportu ma dobroczynny wpływ zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej dyscypliny sportowej, mamy ogromny wybór.

Dużą popularnością cieszą się:

 • treningi na siłowni,
 • zajęcia w klubie fitness,
 • pływanie,
 • sporty zespołowe,
 • jazda na rowerze,
 • bieganie,
 • taniec,
 • joga lub pilates
 • gimnastyka w domu.

Niezależnie od tego jaką aktywność wybierzemy, z pewnością wpłynie ona pozytywnie na kondycję naszego organizmu i samopoczucie. Warto kierować się zasadą, że aktywność fizyczna ma sprawiać nam przyjemność. Wybór dyscypliny sportowej tylko dlatego, że jest ona aktualnie modna, to zły pomysł. Jeżeli nie lubimy biegać, nie powinniśmy się do tego zmuszać tylko dlatego, że sport ten wybrali nasi znajomi.

Osoby, które robią coś wbrew sobie, często prędzej czy później rezygnują. Ponadto zaczynają odczuwać niechęć do podejmowania kolejnych wyzwań. Kiedy nie mamy ulubionego sportu, warto jest spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na znalezienie tej, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Walka o dobre samopoczucie będzie bardziej efektywna, kiedy będziemy robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

jak walczyć ze stresem

Walka o zdrowie – grunt to zachować umiar

Należy wspomnieć o zasadach, które sprawią, ze aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Przede wszystkim powinniśmy ćwiczyć regularnie. Uważa się, że umiarkowana aktywność fizyczna, na którą poświęcamy łącznie co najmniej 150 min w tygodniu, przynosi najlepsze rezultaty. Dobrze jest trenować przynajmniej trzy razy w tygodniu, jednak nie należy forsować swojego ciała.

Trenowanie bez przerwy na regenerację przynosi efekty odwrotne od oczekiwanych. W takiej sytuacji nasz organizm nie ma czasu, by odpocząć, co może zaowocować licznymi kontuzjami. Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że ćwiczenia nie powinny być bardzo męczące.

Wyjątkowo intensywny wysiłek przynosi znacznie mniej korzyści niż umiarkowana aktywność fizyczna. Bardzo wymagający trening, podobnie jak nieodpowiednia dieta, prowadzi do zakwaszenia organizmu, co negatywnie odbija się na stanie naszego zdrowia i kondycji psychicznej. Walka ze stresem powinna zakładać umiar we wszystkich aspektach, dlatego należy racjonalnie zaplanować swój plan treningowy.

Dobrze zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna w większości wypadków wystarczą, by walka ze stresem została wygrana. Żeby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, dobrze jest nauczyć się planowania. Wygospodarowanie czasu dla siebie, znalezienie chwili na ćwiczenia oddechowe lub medytację, dają niemal stuprocentową gwarancję, że poczujemy się lepiej.

Osiągnięcie spokoju sprawi, że nasze życie stanie się pełniejsze i bardziej kreatywne. Poprawie ulegną relacje z innymi ludźmi, zaczniemy odnosić sukcesy również na gruncie zawodowym. Wiele osób, które podejmują wyzwanie, nagle stwierdza, że wszystko w życiu zaczyna układać się po ich myśli. Zmiany w praktyce okazują się prostsze, niż się nam początkowo wydawało. Trzeba jedynie wiedzieć od czego zacząć, a następnie podążać właściwą drogą.

Ten wpis ma 1 odpowiedzi

 1. Agata says:

  Szczerze mówiąc bagatelizowałam rolę aktywności fizycznej. Jednak kłopoty ze zdrowiem mnie do niej zmusiły i dziś sobie nie wyobrażam życia bez ruchu.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));