Skuteczna dieta odchudzająca nie taka skuteczna? Napraw swoje błędy!

dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca to obecnie temat niezwykle powszechny. Niestety nie jest łatwo znaleźć idealny plan dietetyczny, bądź treningowy. Przy dopasowaniu nawet pozornie najlepszych planów, pozostaje kwestia wytrwałości i poprawnych nawyków.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu chciał zrzucić zbędne kilogramy. Pełni dobrych chęci zaczynamy odchudzanie – pozbywamy się wszystkich słodyczy z domu, drukujemy gotowy jadłospis z Internetu, zaczynamy zdrowe odżywianie, opłacamy karnet na fitness, planujemy ćwiczenia w domu i… nic. Wskazówka wagi domowej ani drgnie.

Okazuje się, że niemal każda dieta i nowa aktywność treningowa kończy się już w pierwszym tygodniu stosowania z powodu braku spodziewanych efektów. Co zrobić, żeby tym razem odchudzanie się udało? Jak pożegnać otyłość raz na zawsze? Należy przede wszystkim unikać popularnych błędów.

Spis treści

 1. Odkładasz dietę na później
 2. Zero motywacji
 3. Pomijanie najważniejszego posiłku w ciągu dnia
 4. Jesz… za mało
 5. Rezygnujesz z treningu
 6. Przekąski na diecie odchudzającej
 7. Monotonne posiłki, czyli brak urozmaiceń
 8. Nie wylewasz za kołnierz
 9. Czy wiesz ile trzeba pić na diecie odchudzającej?
 10. Produkty light
 11. Dlaczego zajadanie smutków nie działa?
 12. Częste ważenie
 13. Szybko się zniechęcasz
 14. Stare nawyki żywieniowe wracają
 15. Podsumowanie

Odkładasz dietę na później

Zakładanie, że dieta odchudzająca rozpocznie się od następnego poniedziałku, czy pierwszego dnia nowego miesiąca to popularna praktyka, ale i powszechny błąd. Tymczasem, jeśli naprawdę zależy nam na tym, żeby zgubić zbędne kilogramy, powinniśmy zacząć zdrowe odżywianie, a tym samym zdrowe odchudzanie, od razu.

Na trening też powinniśmy iść już dziś, a nie na początku nowego miesiąca. Odkładanie daty rozpoczęcia diety i ćwiczeń może się ciągnąć w nieskończoność, a wizja idealnej sylwetki coraz bardziej od nas oddalać. Jeśli odchudzanie ma być skuteczne, nie powinno się go odwlekać. Im szybciej zmotywujemy się do ćwiczeń i walki z nadwagą, tym lepiej dla naszego zdrowia, samopoczucia i w rezultacie Nas samych.

Zero motywacji

Jeszcze zanim zaczniemy odchudzanie, trzeba się zastanowić, dlaczego chcemy ważyć mniej. Dobra motywacja do rozpoczęcia diety i regularnych ćwiczeń to na przykład chęć poprawienia swojego samopoczucia i stanu zdrowia.

O tym, jak groźne konsekwencje dla organizmu ma otyłość, wie chyba każdy. Wystarczy wymienić takie choroby powodowane przez nadwagę i otyłość, jak miażdżyca, cukrzyca, czy nadciśnienie. Trudno o bardziej przekonujący argument, by zacząć zdrowe odżywianie i regularne treningi. Im wcześniej zrozumiemy, że otyłość to choroba, tym lepiej.

Walka o lepszy wygląd to również dobry powód, żeby zacząć odchudzanie. Ważne tylko, żeby robić to dla poprawy własnego samopoczucia, samooceny czy pewności siebie, a nie po to, by np. zaimponować osobom trzecim. Odchudzamy się dla siebie, a nie dla innych – to nasze zdrowie, samopoczucie i samoocena ma ulec poprawie.

Pomijasz najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Wiele osób wychodzi z założenia, że rezygnując z pierwszego posiłku w ciągu dnia szybko i skutecznie stracą zbędne kilogramy. Nic bardziej mylnego – takie działanie na pewno nie będzie skuteczne, a już na pewno nie bezpieczne.

Zdrowe odżywianie zakłada, że śniadanie to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. Zapewnia nam energię na kilka następnych godzin, więc w żadnym wypadku nie powinniśmy go sobie odmawiać. Nie trzeba się obawiać, że w ten sposób wpędzimy się w otyłość. W ciągu dnia na pewno zdążymy spalić te dodatkowe kalorie. Śniadanie jest szczególnie ważne, jeśli rano planujemy trening.

dieta odchudzająca śniadanie rano pośpiech

Jesz… za mało

Trzeba pamiętać o tym, że na diecie nie można drastycznie ograniczać wielkości spożywanych porcji. Dwa listki sałaty popite szklanką wody, czy pół pomarańczy i szklanka herbaty nie dostarczą nam energii niezbędnej do funkcjonowania, zwłaszcza jeśli nasz plan odchudzania uwzględnia też ćwiczenia.

Aktywność fizyczna wymaga dodatkowej porcji energii. Jeśli będziemy jeść bardzo mało, szybko odbije się to na naszym samopoczuciu i kondycji naszego organizmu. Trening także nie będzie w pełni efektywny. Takie wyniszczające odchudzanie w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami może być niemal równie groźne dla zdrowia jak otyłość.

Poza tym dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości kalorii to dla niego sygnał ostrzegawczy. Zamiast spalać tłuszcz, a więc i zbędne kilogramy, organizm zaczyna go magazynować, po to żeby przetrwać ciężkie czasy.

Nawet bardzo intensywny trening nie pomoże nam w takiej sytuacji. Jeśli chcemy, żeby odchudzanie przyniosło nam pozytywne efekty, wystarczy, że będziemy dostarczać swojemu ciału 200-500 kalorii mniej niż do tej pory i zwiększymy nacisk na ćwiczenia fizyczne.

Rezygnujesz z treningu

Jeśli chcesz szybko i trwale schudnąć, musisz nie tylko zmienić swój sposób odżywania, ale i zadbać o to, żeby aktywność fizyczna stanowiła stały element Twojego życia. Wiele osób skupia się tylko na pierwszym elemencie, pomijając ćwiczenia, a to spory błąd. Nawet jeśli zrzucimy zbędne kilogramy, ale aktywność fizyczna nie będzie obecna w naszym rozkładzie dnia, nasze ciało nie będzie się dobrze prezentowało.

Ćwiczenia sprawią, że ciało będzie jędrne, a skóra sprężysta. Szczególnie dobre efekty przynoszą ćwiczenia interwałowe. Trening powinien sprawiać nam przyjemność. Trzeba dopasować go do swojej kondycji i upodobań. Jeśli nasza otyłość jest duża, nie trzeba od razu porywać się na codzienne, intensywne treningi na siłowni.

Na początek wystarczy choćby szybki marsz czy spokojny fitness na zajęciach grupowych. Z czasem, kiedy nasza kondycja będzie coraz lepsza, aktywność fizyczna może być bardziej intensywna.

Przekąski na diecie odchudzającej

U większości z nas za zbędne kilogramy odpowiadają przekąski. Zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo podjadamy między posiłkami. Pączek do kawy, ciastko po obiedzie, frytki w czasie wizyty w galerii, lody na spacerze z dzieckiem lub przyjaciółką. Wszystko to zbędne kalorie, które w dużej mierze są przyczyną nadwagi i otyłości. Decydując się na dietę odchudzającą, trzeba z nich zrezygnować.

Nie można łudzić się, że aktywność fizyczna pozwoli nam spalić wszystkie dietetyczne grzeszki. Nawet intensywny fitness nie pomoże nam schudnąć, jeśli po każdych zajęciach nagradzamy się tuczącą przekąską. Tłumaczenie sobie, że przecież jedno ciastko nam nie zaszkodzi, jest prawdą tylko i wyłącznie wtedy, gdy faktycznie jest to jedno jedyne ciastko, na które pozwoliliśmy sobie z jakiejś wyjątkowej okazji. Zazwyczaj na jednym się nie kończy, nie warto więc kusić losu.

Zamiast słodyczy, czy słonych przekąsek, powinniśmy wybierać zdrowe przekąski. Dobrym wyborem będą owoce. Możemy wybrać też orzechy albo suszone owoce, ale tu uwaga – tylko kilka sztuk, ponieważ tego typu przekąski chociaż zdrowe, są też kaloryczne.

dieta odchudzająca frytki tłuszcz niezdrowe błąd żywieniowy

Monotonne posiłki

Nawet jeśli w momencie, gdy rozpoczynamy dietę, i owsianka na wodzie będzie stanowiła nasz ulubiony posiłek, po miesiącu jedzenia jej na każde śniadanie, z pewnością nam zbrzydnie. Dobra i skuteczna dieta odchudzająca powinna być urozmaicona.

Jeśli w jadłospisie danej diety pojawia się tylko kilka produktów, najlepiej jak najprędzej go urozmaicić. Oczywiście, przygotowywanie różnorodnych posiłków wymaga nieco wysiłku z naszej strony, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

Posiłki urozmaicaj:

 • Dodając orzechy (np. do owsianki)
 • Dodając kiełki (np. do serków, kanapek i sałatek)
 • Dodając więcej różnych warzyw lub owoców do potraw ich zawierających
 • Wybierając inne zboża – np. dziki ryż, kuskus, komosę ryżową i inne, których możesz nie jadać często
 • Spożywając więcej nasion roślin strączkowych (np. fasolę czerwoną, groch)
 • Stosując więcej przypraw

Jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się nadwagi, musimy być gotowi na wprowadzenie zmian w naszym stylu życia.

Nie wylewasz za kołnierz

Praktycznie każda dieta odchudzająca zakłada zrezygnowanie z picia alkoholu. To logiczne – alkohol to prawie same puste kalorie, które wpędzające nas w otyłość. Popularna hiszpańska pina colada ma ok. 600 kalorii, zaś średnie piwo ok. 250 kalorii.

To, jak trudno będzie nam sobie odmówić alkoholu, zależy od naszego dotychczasowego trybu życia. Niestety, nikt nie ma tu taryfy ulgowej – jeśli chcemy skutecznie schudnąć, alkohol trzeba odstawić. Przy szczególnych okazjach możemy jednak pozwolić sobie na kieliszek czerwonego wytrawnego wina. To zaledwie 80 kalorii, dlatego nasza dieta odchudzająca nie powinna na tym zbytnio ucierpieć.

Czy wiesz ile trzeba pić na diecie odchudzającej?

Większość z nas pije zdecydowanie zbyt mało wody. A przecież jest ona niezbędna do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Zdrowe odżywianie to nie tylko jedzenie warzyw i owoców, ale i picie odpowiedniej ilości płynów.

Prawie każda dieta odchudzająca zakłada dostarczanie organizmowi co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Jeśli do tego włączamy aktywność fizyczną, trzeba doliczyć dodatkowy litr.

Do dziennego bilansu nie wliczamy kawy, herbaty i napojów alkoholowych, ponieważ te odwadniają organizm. Unikajmy jednak słodzonych napojów i nadmiernej ilości soków – dostarczają zbyt dużo cukrów prostych, które w nadmiarze są konwertowane przez organizm bezpośrednio na tłuszcz.

Produkty light

Wiele osób będących „na diecie”, podczas zakupów wypełnia cały koszyk produktami light. Wydaje nam się, że zdrowe odżywianie powinno bazować właśnie na nich. Wystarczy jednak przeanalizować skład tego typu produktów, żeby uświadomić sobie, że to spory błąd.

W przypadku wielu z nich obniżona zawartość tłuszczu jest rekompensowana większą ilością cukru lub sztucznych wypełniaczy. W żadnym wypadku nie sprzyjają one redukcji masy ciała.

Paradoksalnie, bardzo często kupując produkty o przeciętnej zawartości tłuszczu można szybciej schudnąć, niż odżywiając się wyłącznie produktami light. Tłuszcz jest nam także niezbędny, gdyż jest nośnikiem witamin w nim rozpuszczonych, i jest niezbędny do ich wchłaniania. Jest to głównie witamina D, ale także A, E i K.

Dlaczego zajadanie smutków nie działa?

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni, kiedy brakuje nam motywacji i czujemy się zniechęceni. W takich chwilach szczególnie łatwo złamać zasady, na których opiera się skuteczna dieta odchudzająca, porzucić zdrowe odżywianie i sięgnąć po chipsy lub ciastko na pocieszenie. Jak tego uniknąć? Najlepiej wybrać się na trening.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ćwiczenia fizyczne pobudzają nasz organizm do wytwarzania endorfin. To hormony szczęścia, odpowiadające za uczucie radości i euforii. Do ich zwiększonej produkcji przyczynia się na przykład czekolada, ale podobne działanie wywoła także aktywność fizyczna.

Porządny trening potencjalnie zadziała na nasz organizm równie dobrze jak czekoladowy batonik. Zamiast przyjmować zbędne kalorie, spalimy kilkaset nadprogramowych. Brzmi dobrze, prawda?

Częste ważenie

W czasie diety kontrolowanie wagi jest wskazane. W końcu to wymierny dowód na to, że nasza dieta odchudzająca faktycznie przynosi efekty. Ważne jednak, żeby nie ważyć się zbyt często. Jeśli będziemy ważyć się codziennie, z pewnością zauważymy, że waga stoi w miejscu lub, co jest często zaskakujące, waha się. W skutek zatrzymania wody w organizmie z dnia na dzień można ważyć więcej nawet o kilogram, co z pewnością nie zadziała na nas motywująco.

Ważenie raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia i o tej samej porze powinno wystarczyć. Najlepiej tuż po przebudzeniu w dzień wolny od pracy. Po takim okresie efekty odchudzania powinny być już widoczne. To samo odnosi się do korzystania ze wszelkich kalkulatorów związanych z wagą, jak BMI czy RMR.

Szybko się zniechęcasz

Zbędne kilogramy to zazwyczaj efekt złego odżywania przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Skoro tak długo na nie pracowaliśmy, nie powinniśmy zakładać, że zrzucimy je w ciągu tygodnia dzięki jakiejś diecie cud.

Prawidłowe tempo chudnięcia, bazujące na zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej, to około 1 kilogram na tydzień. Jeśli uda nam się osiągnąć taki efekt, możemy być z siebie naprawdę zadowoleni.

Nawet jeśli rezultaty nie są spektakularne, nie można się poddawać. Każda dieta odchudzająca wymaga od nas cierpliwości i wytrwałości w swoich postanowieniach. Z czasem trzymanie się nowych zasad i utrzymanie nawyków stanie się łatwiejsze.

dieta odchudzająca fast food posiłek hamburger niezdrowe kaloryczne

Stare nawyki żywieniowe

To kolejny bardzo powszechny błąd, który jest w stanie zniweczyć efekty, które zapewniła nam nawet najskuteczniejsza dieta odchudzająca. Trzeba uświadomić sobie, że dobra dieta odchudzająca nie trwa tydzień, czy miesiąc.

Jeśli zależy nam na tym, żeby raz na zawsze, skutecznie pożegnać zbędne kilogramy i nie wracać do diet odchudzających, powinniśmy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe i pokochać zdrowe odżywianie.

Aktywność fizyczna również powinna na stałe zagościć w naszym rozkładzie dnia. Jeśli już będąc na diecie, odliczamy dni do jej zakończenia, planując wypad na pizzę zamiast wizyty na siłowni, efekty mogą szybko ulec cofnięciu.

Żeby zmienić wygląd swojego ciała, w pierwszej kolejności powinniśmy zmienić sposób swojego myślenia. Plan żywieniowy i trening nie mogą być dla nas katorgą, ale sposobem na stworzenie nowej, lepszej wersji siebie.

Podsumowanie

Stosując się do tych wskazówek, na pewno uda się Wam skutecznie pozbyć zbędnych kilogramów. Co więcej, utrwalicie zdrowe nawyki żywieniowe na dłużej, a nie tylko na czas trwania diety odchudzającej. Wasza jakość życia na pewno na tym zyska. W pewnym momencie dojdziecie do etapu, w którym zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna będą Wam po prostu sprawiały przyjemność.

Nie ma więc na co czekać, tylko od razu zacząć skuteczne odchudzanie – nie od poniedziałku, czy Nowego Roku, ale już od dzisiaj.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 1 odpowiedzi

 1. Gosia says:

  Oj zniechęcenie się to straszna rzecz, ale głównie dlatego że dieta to odrzucenie wszystkiego (w większości osób) co lubimy. A musimy jeść dania, które są dla nas smaczne

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));