Dieta oczyszczająca detoksem dla ciała

dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest bardzo popularnym hasłem w świecie pełnym porad na życie w zdrowiu. Panuje przeświadczenie, że koniecznie musimy pomóc naszemu organizmowi pozbyć się atakujących nas zewsząd toksyn, a jedynym na to sposobem jest stosowanie oczyszczających diet.

Spis treści

 1. Dlaczego diety oczyszczające są tak popularne?
 2. Toksyny w organizmie, na pomoc dieta oczyszczająca<
 3. Jak można zapobiegać nagromadzeniu toksyn?
 4. Jak oczyścić organizm z toksyn?
 5. Co daje dieta oczyszczająca i detoks?
 6. Dieta oczyszczająca detoksem dla ciała – Podsumowanie

Dlaczego diety oczyszczające są tak popularne?

Problemy, z którymi borykają się ludzie nagle mogą zostać w pełni rozwiązane. Nadwaga, dolegliwości jelitowe, trądzik – diagnoza? To na pewno wszędobylskie toksyny.

Sposobów na oczyszczenie jest wiele: post, diety owocowe, diety warzywne, diety sokowe i wiele innych. Niestety ten złudny slogan reklamowy nie ma pokrycia z rzeczywistością i fizjologią człowieka.

Organizm ludzki jest w stanie sam się oczyszczać przez takie narządy jak wątroba, nerki, skóra, jelita. Nieustannie zachodzą procesy filtracji, wydalania, odtruwania z toksyn takich jak alkohol, leki, szkodliwe produkty przemiany materii, zanieczyszczenia czy bakterie.

Kaloryczność tych diet jest bardzo niska, nie dostarczają niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych dla komórek ciała, przez co naturalna obrona antyoksydacyjna ulega osłabieniu.

Toksyny w organizmie, na pomoc dieta oczyszczająca

Objawy zatrucia poszczególnymi metalami ciężkimi (ołowiem, rtęcią, kadmem, arsenem) można nabawić się wykonując ryzykowne zawody lub spożywając rośliny z pobliża tras szybkiego ruchu. Nie należy obawiać się roślin uprawnych, gdyż poddawane są one regularnemu monitoringowi pod względem zawartości ołowiu.

Jeśli już dojdzie do zatrucia żadna „dieta oczyszczająca” nie pomoże i problemem tym zajmują się lekarze podający odtrutki na daną toksynę.

dieta oczyszczająca detoks cytat inspirujący motzno

Jak można zapobiegać nagromadzeniu toksyn?

Jeżeli nie pracujesz w hucie miedzi, ani nie spożywasz roślin zebranych tuż przy drodze – wystarczy lekka zmiana nawyków i prawidłowa dieta, aby zminimalizować ilość napływających do organizmu zanieczyszczeń.

Najważniejsze jest, aby dostarczyć odpowiednich ilości witamin i minerałów z naturalnego pożywienia lub suplementów. Korzystne działanie w profilaktyce zatrucia metalami ciężkimi odgrywają antyoksydanty: witamina E, C, B6 , β-karoten, cynk oraz selen.

Kupując owoce i warzywa należy zawsze zwracać uwagę na ich pochodzenie oraz odpowiednio przygotować przed spożyciem, by pozbyć się pozostałości środków ochrony roślin.

Najmniejsza redukcja zanieczyszczeń miała miejsce w przypadku mycia wyłącznie wodą wodociągową. Do skutecznych metod pozbycia się pozostałości ochrony roślin zalicza się: obieranie ze skórki, wyciskanie soków, mycie w solance oraz gotowanie.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby oczyścić swój organizm:

 • Ograniczyć spożycie alkoholu
 • Dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i unikać odwodnień
 • Unikać palenia papierosów i wyrobów tytoniowych
 • Wprowadzić zbilansowaną dietę opartą na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia
 • Wprowadzić aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu, najlepiej na świeżym powietrzu

Co daje dieta oczyszczająca i detoks?

Przede wszystkim ograniczenie żywności przetworzonej i zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców wpłynie pozytywnie na ogólną kaloryczność diety. Są to produkty o dużej objętości i małej kaloryczności przez dużą zawartość wody i błonnika pokarmowego, który dodatkowo ją wiąże.

Dodatkowo dostarczymy więcej witamin, składników mineralnych, polifenoli, antyoksydantów i innych korzystnych dla zdrowia substancji naturalnie występujących w żywności.

Dieta oczyszczająca detoksem dla ciała – Podsumowanie

Większość ludzi ogółem, a na pewno wszyscy zdrowi, nie potrzebuje specjalnego oczyszczania organizmu w formie diety oczyszczającej lub detoksu. Nie ma żadnych toksyn, których można się dodatkowo pozbyć. Nasze organy i całe układy radzą sobie z tym doskonale bez naszego udziału, który ma marginalne znaczenie.

Największe wpływ można mieć w przypadku diety oczyszczającej bez jedzenia, co będzie miało dokładnie odwrotny efekt do zamierzonego. Zostanie spowolniony metabolizm, dojdzie do zatrzymania oraz zalegania produktów przemiany materii i resztek pokarmowych, które powinny zostać jak najszybciej usunięte z organizmu. Zwolni się też pasaż jelit, co sprawi, że wchłoniętych zostanie więcej „toksyn” z przewodu pokarmowego.

Organizm ludzki posiada najlepsze mechanizmy obronne. Można jedynie je wspomóc zbilansowaną dietą, odpowiednią ilością witamin, minerałów, składników odżywczych i wody.

Detoks nie istnieje i nie ma czegoś takiego jak skuteczna dieta oczyszczająca jelita.

Zdrowy rozsądek i kierowanie się wskazówkami od autorytetów naukowych, jak lekarz, dietetyk lub diabetolog, jest kluczem do długiego życia w zdrowiu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));