Dieta oczyszczająca detoksem dla ciała

dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest bardzo popularnym hasłem w świecie pełnym porad na życie w zdrowiu. Panuje przeświadczenie, że koniecznie musimy pomóc naszemu organizmowi pozbyć się atakujących nas zewsząd toksyn, a jedynym na to sposobem jest stosowanie oczyszczających diet.

Dlaczego diety oczyszczające są tak popularne?

Problemy, z którymi borykają się ludzie nagle mogą zostać w pełni rozwiązane. Nadwaga, dolegliwości jelitowe, trądzik – diagnoza? To na pewno wszędobylskie toksyny. Sposobów na oczyszczenie jest wiele: post, diety owocowe, diety warzywne, diety sokowe i wiele innych. Niestety ten złudny slogan reklamowy nie ma pokrycia z fizjologią człowieka. Organizm ludzki jest w stanie sam się oczyszczać przez takie narządy jak wątroba, nerki, skóra, jelita. Nieustannie zachodzą procesy filtracji, wydalania, odtruwania z toksyn takich jak alkohol, leki, szkodliwe produkty przemiany materii, zanieczyszczenia czy bakterie. Kaloryczność tych diet jest bardzo niska, nie dostarczają niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych dla komórek ciała, przez co naturalna obrona antyoksydacyjna ulega osłabieniu.

Problemy diety oczyszczającej

Objawy zatrucia poszczególnymi metalami ciężkimi (ołowiem, rtęcią, kadmem, arsenem) można nabawić się wykonując ryzykowne zawody lub spożywając rośliny z pobliża tras szybkiego ruchu. Nie należy obawiać się roślin uprawnych, gdyż poddawane są one regularnemu monitoringowi pod względem zawartości ołowiu. Jeśli już dojdzie do zatrucia żadna „dieta oczyszczająca” nie pomoże i problemem tym zajmują się lekarze podający odtrutki na daną toksynę.

dieta oczyszczająca

Jak można zapobiegać nagromadzeniu toksyn?

Jeżeli nie pracujesz w hucie miedzi, ani nie spożywasz roślin zebranych tuż przy drodze – wystarczy lekka zmiana nawyków i prawidłowa dieta, aby zminimalizować ilość napływających do organizmu zanieczyszczeń.

Najważniejsze jest, aby dostarczyć odpowiednich ilości witamin i minerałów z naturalnego pożywienia lub suplementów.Korzystne działanie w profilaktyce zatrucia metalami ciężkimi odgrywają antyoksydanty: witamina E, C, B6 , β-karoten, cynk oraz selen.

Kupując owoce i warzywa należy zawsze zwracać uwagę na ich pochodzenie oraz odpowiednio przygotować przed spożyciem, by pozbyć się pozostałości środków ochrony roślin. Najmniejsza redukcja zanieczyszczeń miała miejsce w przypadku mycia wyłącznie wodą wodociągową. Do skutecznych metod pozbycia się pozostałości ochrony roślin zalicza się: obieranie ze skórki, wyciskanie soków, mycie w solance oraz gotowanie.

Jak oczyścić swój organizm?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby oczyścić swój organizm:

  • ograniczyć spożycie alkoholu
  • dbać o odpowiedni poziom wody w organizmie
  • unikać palenia
  • wprowadzić zbilansowaną dietę
  • prowadzić aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Podsumowując – większość ludzi nie potrzebuje specjalnego detoksu, organizm posiada najlepsze mechanizmy obronne. Można jedynie je wspomóc zbilansowaną dietą, odpowiednią ilością witamin i minerałów. Zdrowy rozsądek jest kluczem do długiego życia w zdrowiu.

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>