Dieta Norweska – Zasady, Efekty, Opinie, Wady i Zalety

dieta norweska

Dieta norweska jest jednym z nowszych trendów żywieniowych, który szturmem zalał internet. Diety jednoskładnikowe były popularnymi ekscesami żywieniowymi w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku i – na szczęście – w większej mierze tam pozostały.

Na pewno słyszeliście o diecie kapuścianej, diecie jabłkowej, czereśniowej, ryżowej czy cytrynowej. Nieznani twórcy diety norweskiej – lekarze ze szpitala w Oslo, którzy rzekomo opracowali dietę, poszli o krok dalej. Stworzyli dietę dwuskładnikową.

Spis Treści

 1. Ile ma trwać dieta norweska?
 2. Jak stosować dietę norweską?
 3. Co jeść na diecie norweskiej?
 4. Czy dieta jest bezpieczna?
 5. Jak działa dieta norweska?
 6. Jakie efekty po diecie norweskiej?
 7. Opinie o diecie norweskiej
 8. Podsumowanie- Co musisz wiedzieć o diecie norweskiej?

Ile ma trwać dieta norweska?

Jajeczno-grejpfrutowy jadłospis diety norweskiej ma trwać 14 dni i zapewnić utratę aż 10 kilogramów, podobnie jak dieta Sandruni. Ma się tak dziać na wskutek rzekomego przyspieszenia metabolizmu.

Dieta jajeczno-grejpfrutowa jest bardzo restrykcyjna. W przypadku jej przerwania nie należy do niej powracać aż przez rok. Można za to ją wydłużyć jeżeli „czujemy się wyjątkowo dobrze”.

Na polskiej stronie poświęconej tej szybkiej diecie, możemy przeczytać: „podczas stosowania diety należy ściśle trzymać się zasad, w przypadku przerwania diety nie możemy już jej kontynuować, ponieważ każda dieta jest obciążeniem dla naszego organizmu”.

dieta norweska

Jak stosować dietę norweską?

Dieta norweska jest szybka, prosta, specyficzna i łatwa w przygotowaniu – może wydawać się być atutami. Wygląda tak głównie dlatego, że nie jest fizycznie możliwym stworzyć wiele różnorodnych potraw z dosłownie kilku składników.

Przeciwwskazania do stosowania diety

Szczegóły dotyczące diety jajecznej są bardzo enigmatyczne i wahają się w zależności od źródła. Nie uraczymy specyficznych przeciwwskazań do stosowania diety norweskiej. Jedyną informacją jest zalecany kontakt z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Co jeść na diecie norweskiej?

Dominującymi produktami spożywanymi podczas diety norweskiej są gotowane jaja i grejpfruty. Całodniowy jadłospis składa się tylko z trzech posiłków: pierwszego i drugiego śniadania oraz obiadu.

Całkowicie wyeliminowane zostały zatem kolacje. Oprócz wiodących składników, dozwolone są także produkty, takie jak: surówki z selera, marchwi, pomidorów i ogórków, szpinak na wodzie z jogurtem, i mięso gotowane (kurczak i wołowina). Zaleca się także picie około 2 litrów płynów dziennie.

Dozwolone napoje

 • Woda naturalna
 • Woda źródlana
 • Woda mineralna o niskim i średnim stopniu mineralizacji
 • Herbaty ziołowe
 • Słaba czarna herbata
 • Słaba kawa

Czy dieta jest bezpieczna?

W przypadku diety norweskiej nie bardzo jest co cytować.

Polska nieoficjalna strona poświęcona diecie jest uboga w informacje, a dosyć częste błędy gramatyczne i językowe nie pomagają w uznaniu jej za wiarygodne źródło informacji.

Uniwersytet w Oslo, na który powołuje się wiele źródeł, nie propaguje, nie praktykuje i nie stworzyło diety norweskiej. Sprzeczne informacje jakoby mieli ją opracować lekarze i fizjoterapeuci, czy lekarze i dietetycy albo sami dietetycy, i fakt, że większość informacji na jej temat pochodzi z duńskich blogów sugeruje, że żaden dietetyk, lekarz czy fizjoterapeuta nie przyczynił się do jej powstania.

Zatem czy dieta norweska jest bezpieczna? Na to pytanie nikt definitywnie nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od produktów jakie zostaną wybrane w codziennym jadłospisie, jednak przez brak całych gryp makroskładników i produktów ryzyko niedoborów jest bardzo wysokie, a co za tym idzie zwiększone ryzyko dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Jak działa dieta norweska?

Kolejnym argumentem jest tłumaczenie jej działania.

Dieta oparta na paru składnikach będzie dietą niedoborową, co będzie czynnikiem sprawczym spowolnionego metabolizmu, a nie jego przyspieszenia – jak zakłada ten model żywieniowy.

Każda osoba z dyplomem nauk medycznych zna przynajmniej podstawy fizjologii organizmu człowieka i dobrze wie, że organizm przy diecie skrajnie ubogoenergetycznej czerpie przez pierwsze dwa tygodnie energię nie z tłuszczu, a z białka (po uprzednim zużyciu zapasu glikogenu, który wystarczy na dzień głodówki).

Substratem energetycznym nie będzie tkanka tłuszczowa, a tkanka mięśniowa – czyli głównie mięśnie szkieletowe. Spektakularny spadek masy ciała w 14 dni spowodowany jest utratą mięśni i wody z organizmu, a nie tkanki tłuszczowej. Zatem wbrew popularnej opinii nie będzie ona dietą odchudzającą brzuch.

Czy po diecie norweskiej będzie efekt jojo?

Z racji że dieta jest bardzo restrykcyjna, jej ukończenie zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo. Po zakończeniu diety, organizm sam będzie domagał się uzupełnienia niedoborów, co oznacza zwiększony apetyt na wszystko co nie jest jajkiem lub grejpfrutem.

Wpada się zatem z rozpędem w swoje stare nawyki żywieniowe ze spowolnionym metabolizmem po zakończonej diecie. Jest to najlepszy przepis na gwarantowany efekt jojo. Nie dość, że zrzucone kilogramy zostaną bardzo szybko nadrobione, to nadmiar energii organizm będzie bardzo efektywnie odkładał w postaci tłuszczu.

Jakie efekty po diecie norweskiej?

Skład ciała w 3-4 tygodnie (2 tygodnie diety i 1-2 tygodnie po diecie) zmieni się w następujący sposób: zawartość wody w organizmie potencjalnie się zwiększy, spadnie masa mięśniowa i znacząco wzrośnie ilość oraz objętość tkanki tłuszczowej, mimo że nadal może się utrzymywać niższa masa ciała niż przed wdrożeniem diety.

dieta norweska

Opinie o diecie norweskiej

Czy warto stosować?

Popularną i słuszną opinią jest to, że dieta nie jest warta zachodu. Kusi szybkimi efektami, ale jest kolejną abominacją zagrażającą zdrowiu i samopoczuciu stosujących. Promuje złe zachowania oraz błędy żywieniowe, które mogą się nawet w długotrwały sposób odbić się na zdrowiu stosujących. Zamiast przyspieszać metabolizm, spowalnia go, zamiast oferować trwały spadek masy ciała, oferuje krótkotrwały i zwiastuje efekt jojo.

Jej pochodzenie jest bardzo niejasne, nikt nie kwapi się żeby się do niej przyznać, a źródła ją promujące zawierają sprzeczności i nie wydają się wiarygodne. Dieta nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi, a jedynie wpisami anonimowych blogerów.

Diety sezonowe, bardzo restrykcyjne i głodówki z każdym kolejnym przykładem udowadniają o swojej szkodliwości, braku trwałych efektów i prawdziwych zamiarach ich twórców. W przypadku braku chorób towarzyszących nie ma najmniejszej potrzeby i powodu szargać sobie zdrowia.

Znacznie lepsze i prawdziwie długotrwałą utratę zbędnych kilogramów można osiągnąć stosując kombinację zasad zdrowego żywienia, rozsądnego ograniczenia kalorycznego diety i włączenia aktywności fizycznej.

Podsumowanie – Co musisz wiedzieć o diecie norweskiej?

 1. Dieta norweska ma trwać 14 dni
 2. Obiecuje utratę 10 kilogramów
 3. Nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania diety
 4. Autorzy diety nie są znani
 5. Bardzo ryzykowna przez małą ilość produktów
 6. Skrajnie ubogoenergetyczna
 7. Spowalnia metabolizm
 8. Może dawać wymiernie dobry rezultat w postaci utraty masy ciała
 9. Stracona waga to będzie głównie woda i tkanka mięsniowa
 10. Po zakończeniu diety rozpocznie się nasilony efekt jojo
 11. Wynik długoterminowy to powrót do poprzedniej masy ciała lub nawet jej wzrost
 12. Duże ryzyko niedoborów i powikłań wynikających ze stosowania diety

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));