Dieta Lekkostrawna Jadłospis, Produkty, Efekty, Zasady, Wady i Zalety – Co jeść?

dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna to przede wszystkim sposób przyrządzania i spożywania posiłków. Niekiedy wystarczy zmiana konsystencji potrawy by z ciężkostrawnej stała się łatwostrawna.

Należy jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami i unikać niektórych produktów, by nadmiernie nie podrażniać przewodu pokarmowego.

Spis treści

 1. Dla kogo jest przeznaczona?
 2. Jak wygląda dieta lekkostrawna?
 3. Zasady diety
 4. Rola błonnika
 5. Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu
 6. Kiedy stosować dietę lekkostrawną?
 7. Dieta lekkostrawna w chorobach
 8. Czego unikać a co jeść na diecie lekkostrawnej?
 9. Opinie specjalistów o diecie lekkostrawnej
 10. Podsumowanie
 11. Proponowany jadłospis

Dla kogo jest przeznaczona?

W dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jaki wpływ na zdrowie ma dieta. Odżywianie jest jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom życia, zdrowia i sprawności fizycznej. Pomimo tego większość z nas żyje w pośpiechu i nieraz z konieczności jemy byle co i byle jak.

Obiady zjadamy w barach szybkiej obsługi, gdzie najczęściej króluje tzw. fast food czyli żywność wysoce przetworzona z dużą ilością tłuszczu, cukru i soli. W domu, aby zminimalizować czas wykonania potrawy, posiłkujemy się żywnością wysoko przetworzoną zawierającą konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, barwniki, emulgatory, substancje przeciwzbrylające, spulchniające, słodzące, zagęstniki i inne nośniki smaku.

Brzmi strasznie, ale wystarczy wziąć do ręki pierwszą lepszą zupkę instant, napój o smaku truskawkowym dla dzieci czy gotowy zestaw wędlin i przeczytać ich skład, by się o tym przekonać. Według naukowców rocznie zjadamy aż około dwóch kilogramów tych szkodliwych substancji, których nadmiar w diecie może prowadzić do wielu chorób.

dieta lekkostrawna kanapka smaczna

Jak wygląda dieta lekkostrawna?

Kiedy lekarz zaleca pacjentowi dietę lekkostrawną, każdy z nas w zasadzie wie o co chodzi, jednak gdy przychodzi ten moment, kiedy trzeba zacząć ją stosować, to pytanie „z czym to się je?” staje się dosłowne. W diecie lekkostrawnej, jak sama nazwa wskazuje, podstawę żywieniową stanowią produkty łatwostrawne, przy jednoczesnym ograniczeniu tych trudniej strawnych, gdyż jej głównym celem jest odciążenie przewodu pokarmowego.

Ogólnie rzecz ujmując rezygnujemy z potraw smażonych, czyli odstawiamy frytki i schabowego, zapominamy o ciężkostrawnych warzywach typu groch i fasola, a także wykluczamy potrawy tłuste, czyli żegnamy się z karkówką.

Na czym polega dieta łatwostrawna?

Dieta jest jedynie pewnego rodzaju przekształceniem zwykłego, racjonalnego sposobu żywienia. Przede wszystkim różni się doborem produktów, eliminuje posiłki smażone, tłuste, wzdymające i ostre. Poza tym do sporządzania potraw stosuje się odpowiednie techniki kulinarne pozwalające uzyskać posiłki łatwiej strawne.

Trzeba pamiętać, że dieta ta jest dietą leczniczą, ale nie jest dietą jednoznaczną, w przypadku pewnych chorób u niektórych pacjentów stosuje się dodatkowe zalecenia. Dieta łatwostrawna, o ile brak dodatkowych wskazań dietetycznych, powinna dostarczać taką samą ilość energii i wszystkich składników odżywczych, jak ma to miejsce w prawidłowym żywieniu ludzi zdrowych.

Zasady diety

Kluczem do właściwego przestrzegania diety nie są tylko zdrowe składniki, gdyż równie ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie potraw. Aby dieta była rzeczywiście łatwostrawna, należy pilnować się pewnych zasad.

Jak gotować lekkostrawnie?

Odpowiednia obróbka termiczna, czyli gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie lub pieczenie w folii lub w naczyniu żaroodpornym, ma na celu zachowanie jak największej ilości składników odżywczych. Nie zaleca się za to potraw smażonych, pieczonych, wędzonych. Odstawiamy kiszonki, marynowane w occie warzywa, odpada fast food, półprodukty i dania w puszkach z długim okresem przydatności do spożycia.

Dieta lekkostrawna dla dziecka

Analogiczne zasady będą w diecie lekkostrawnej dla dziecka. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję potraw oraz na temperaturę podania. W dodatku dziecko będzie nieco bardziej wybredne od dorosłego, więc świetnym rozwiązaniem będzie przemycenie gotowanej marchwi czy innego warzywa w postaci zmiksowanej zupy.

Produkty roślinne na diecie

Warzywa i owoce to samo zdrowie, ale stan w jakim je przyjmujemy też ma znaczenie. Warto wyrobić sobie nawyk zdejmowania skórki i pozbycia się pestek. Miękkie, surowe i przede wszystkim dojrzałe owoce i warzywa są jak najbardziej wskazane, ale jedzona w całości marchew, czy chrupanie jabłka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z kolei jeśli tę samą marchew, czy jabłko zetrzemy na tarce, przeciśniemy przez sitko lub zmiksujemy, to staną się one produktami lekkostrawnymi.

Dlaczego?

Ponieważ przy takiej obróbce zostają rozerwane włókna błonnikowe, a przez to powyższe warzywa i owoce są łatwiej strawne i nie podrażniają żołądka. Zatem polecana się spożywanie musów, zup krem i koktajli owocowo-warzywne.

Ogólnie błonnik w diecie lekkostrawnej powinno się ograniczać, jednak ze względu na jego właściwości, takie jak regulacja pracy jelit, jest on w pewnych ilościach niezbędny. Aby sobie go zapewnić, oprócz wyżej wymienionego sposobu przygotowywania warzyw i owoców, warto dodawać do posiłków otręby, które są doskonałym źródłem dobrze tolerowanego błonnika, łatwo przyswajalnego dla żołądka.

Rola błonnika

Także sposób jedzenia odgrywa istotną rolę. Dzienny jadłospis dzielimy na około pięć lub sześć części i takie porcje spożywamy w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Musimy też pilnować, by się nie przejadać, jeść w spokojnej atmosferze i bez stresu. Przy czym pierwszy posiłek należy spożyć w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu, a ostatni najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się spać.

Świeżość spożywanych potraw jest także bardzo ważna, czyli przygotowujemy posiłki i w tym samym dniu je spożywamy, by uniknąć odgrzewania. Dbałość o to, by produkty były jak najwyższej jakości i ze sprawdzonego źródła jest niezwykle istotna.

Podczas jedzenia unikajmy też skrajnych temperatur, bardzo zimne potrawy lub bardzo gorące podrażniają żołądek. Aby proces trawienia dobrze funkcjonował, poświęćmy czas na dokładne gryzienie, nie żujmy jednak zbyt długo pokarmu, bo to wzmacnia wydzielanie soku żołądkowego. Istotnym zalecaniem jest picie od 1,5 do 2 litrów płynów na dobę w postaci przegotowanej wody, przecierów, soków lub zup, pamiętając jednocześnie, by nie popijać podczas posiłku.

dieta lekkostrawna sałatka warzywna bez tłuszczu

Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu

Współczesna dieta najczęściej dostarcza zbyt dużej ilości energii, tłuszczów nasyconych, węglowodanów rafinowanych i jest bogata w białko słabej jakości, pochodzenia zwierzęcego. To powoduje, że dwie trzecie Polaków umiera na skutek chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego nadwaga i otyłość w zależności od źródła danych oraz metody badawczej dotyczą 62%–68% mężczyzn i 46%–60% kobiet w Polsce. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną sytuacja Polaków też nie wygląda różowo: Polacy są znacznie mniej aktywni niż pozostali obywatele Unii Europejskiej, według badań GUS 55% mężczyzn i 62% kobiet nie poświęca nawet 10 minut w tygodniu choćby na umiarkowany wysiłek fizyczny.

Te przerażające dane statystyczne mówią tylko jedno: czas na zmianę! Zadbajmy o profilaktykę, gdyż zdrowym trybem życia i odpowiednią dietą można ochronić się przed większością wymienionych chorób cywilizacyjnych.

Kiedy stosować dietę lekkostrawną?

Dieta lekkostrawna należy do diet leczniczych i przede wszystkim dedykowana jest osobom z problemami zdrowotnymi, szczególnie po operacji.

Dotyczy schorzeń układu trawiennego takich jak:

 • Owrzodzenia żołądka, dwunastnicy i jelit
 • Stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego
 • Refluks żołądkowo-przełykowy
 • Zespół jelita drażliwego
 • Dyspepsje
 • Nowotwory przewodu pokarmowego

Pewną modyfikację diety lekkostrawnej stosuje się przy schorzeniach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Mówi się wtedy o diecie łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów, która głównie dotyczy bezwzględnej eliminacji wszelkich tłustych potraw.

Dieta lekkostrawna po operacji jest jednym z najlepszych rozwiązań. W zależności od rodzaju operacji może to być także wariantem: dietą wątrobową lekkostrawną, czyli z ograniczeniem tłuszczu. W innych przypadkach lepsze zastosowanie będzie miała dieta łatwa do strawienia o zmienionej konsystencji np. papkowatej.

Z kolei jako przejściowy sposób żywienia, dieta lekkostrawna również znajduje zastosowanie w chorobach infekcyjnych z gorączką, przy zatruciach, a także przy kuracji antybiotykowej, gdzie trawienie, ze względu na osłabienie organizmu, nie powinna stanowić dodatkowego obciążenia.

Dieta lekkostrawna w chorobach

Dieta lekkostrawna jest również szczególnie polecana dla osób w wieku podeszłym. Właściwe żywienie seniorów musi uwzględnić wiele problemów starości m.in. choroby przewlekłe, zmniejszoną aktywność fizyczną, spowolnione trawienie i gorsze wchłanianie. Łatwostrawna dieta stanowi wyjściowy model żywieniowy odpowiedni dla starszych osób.

Po wszelkich zabiegach operacyjnych także stosuje się dietę lekkostrawną, gdyż ma korzystny wpływ na proces leczenia. Stosując dietę łatwostrawną, nie obciążając trawieniem osłabionego organizmu, doprowadzamy mu niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu następuje regeneracja siły i witalności pacjenta. Dieta pooperacyjna powinna być skomponowana tak, by jak najszybciej odbudować system odpornościowy organizmu i nie przyczyniać się do nawrotu choroby.

Dieta ta wskazana jest w profilaktyce wielu chorób, a także wtedy, gdy odczuwamy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zgaga, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha. Przyczyn tych stanów chorobowych może być wiele, ale zmiana sposobu odżywiania na lekkostrawny na pewno nie zaszkodzi. Jeśli po tygodniu lub dwóch od zmiany sposobu jedzenia nadal odczuwamy dolegliwości, wtedy koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza.

Dieta lekkostrawna to tak naprawdę racjonalne żywienie z dodatkowymi zasadami, które może być stosowane przez każdą osobę. Jedzenie zgodnie z zaleceniami tej diety dobrze wpływa na cały organizm, pozwala odpocząć układowi pokarmowemu, odżywia mózg, dostarcza niezbędnych składników odżywczych i witamin, nie powodując obciążenia organizmu długim trawieniem. Efektem ubocznym może być też utrata kilogramów, co jest dobrą wiadomością dla odchudzających się.

Czego unikać a co jeść na diecie lekkostrawnej?

Głównym zaleceniem na diecie jest wykluczenie produktów, które pobudzają wydzielanie dużej ilości soku żołądkowego i mechanicznie drażnią błonę śluzową żołądka.

Produkty dozwolone

Do najlepiej tolerowanych produktów w diecie lekkostrawnej należą:

 • Chude mięso (młoda wołowina, chuda cielęcina, kurczak, indyk) i ryby (dorsz, sandacz, sola)
 • Kasze drobnoziarniste (kasza jaglana, kasza manna)
 • Ryży biały, jaśminowy i basmati
 • Płatki owsiane
 • Jasne pieczywo, najlepiej czerstwe
 • Jogurty, maślanki, zsiadłe mleko
 • Biały ser (chudy)
 • Jaja na miękko
 • Warzywa pieczone lub gotowane takie jak marchew, buraki, cukinia, fasolka szparagowa, dynia, sałata
 • Miękkie owoce, ale bez skórek i pestek np. jabłka, borówki, pomarańcze, banany, ananasy
 • Masło, oliwa i oleje roślinne np. olej lniany, olej sojowy lub kukurydziany
 • Do picia woda mineralna niegazowana, kompoty z owoców bez dodatku cukru
 • Soki owocowe i koktajle warzywne bez dodatku cukru
 • Kisiel lub mus owocowy
 • Zalecane przyprawy np. majeranek, koperek, pietruszka, sok z cytryny, cynamon, laska wanilii

Produkty zakazane

Żeby odciążyć żołądek i cały układ trawienia, w diecie lekkostrawnej powinno się za to unikać takich produktów jak:

 • Wszelkie smażone potrawy
 • Tłuste gatunki mięs (baranina, wieprzowina, gęsina, mięso kaczki) i ryb (węgorz, karp, łosoś)
 • Tłuste wędliny, pasztety i konserwy
 • Grube kasze np. pęczak, gryczana
 • Razowe pieczywo pełnoziarniste (mąka z pełnego przemiału)
 • Tłuste sery białe, sery żółte, sery pleśniowe
 • Warzywa takie jak: warzywa strączkowe, kapustne, kalarepa, rzodkiewka, cebula, czosnek
 • Niektóre owoce np. gruszka, czereśnie, daktyle, figi, śliwki
 • Gazowane napoje i napoje słodzone
 • Gotowe sosy, zupy i dania w proszku
 • Mocna kawa i herbata, alkohol
 • Słodycze: torty, ciasta z kremem, lody, czekolada
 • Gumy do żucia
 • Przyprawy wykluczone to m.in. chili, ostra papryka, ziele angielskie, curry, ocet, musztarda

Dieta lekkostrawna całkiem niesłusznie kojarzy się z bezsmakowym jedzeniem, jednak wbrew panującej opinii można jeść smaczne i zróżnicowane potrawy jednocześnie stosując się do jej zaleceń.

Opinie specjalistów o diecie lekkostrawnej

Dietetycy i lekarze przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem przetworzonej żywności, ale wielu z nas kupuje ją ze względu na szybkość przygotowania i cenę. Na skalę przemysłową przetwarzanie żywności jest o wiele bardziej wydajne niż naturalne metody, a więc i tańsze. Niestety taki sposób jedzenia po pewnym czasie znacząco odbija się na zdrowiu. Choroby takie jak nadciśnienie, miażdżyca, udary mózgu czy otyłość nazywane są dzisiaj chorobami cywilizacyjnymi i ich pojawienie się spowodowane jest złymi nawykami żywieniowymi.

Choroby te odpowiedzialne są za największą liczbę zgonów, inwalidztwa i poważnych schorzeń na skalę masową, a co za tym idzie stanowią dziś jeden z największych problemów zdrowotnych państw wysoko rozwiniętych i szybko rozwijających się – w tym Polski.

Źle zbilansowana dieta i wątpliwa jakość żywności prowadzą do niedoborów lub nadmiarów składników odżywczych, co z czasem zwiększa ryzyko choroby. Obecnie znanych jest ponad 80 chorób wynikających z nieprawidłowego sposobu odżywiania. W większości takich przypadków dopiero mocne pogorszenie stanu zdrowia mobilizuje nas do zwolnienia, zastosowania leczenia i zmiany diety. Najczęstszą dietą polecaną przez lekarzy w takich sytuacjach jest dieta lekkostrawna.

Podsumowanie

Wiele chorób wymaga przejścia na dietę lekkostrawną, nawet tymczasowe problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia i bóle brzucha, niejako zmuszają do zmiany sposobu odżywiania. Szukając pomocy trzeba zacząć od przyjrzenia się swojej diecie i zmienić ją na łatwostrawną.

Pewne jej zasady są uniwersalne i korzystne jest uwzględnienie ich we własnym jadłospisie. Dieta lekkostrawna skupia się na wybieraniu zdrowych produktó i ich odpowiednim przyrządzaniu, jest to tak zwane żywienie racjonalne. Stosowanie jej zasad wpływa pozytywnie na cały organizm, zwiększa poczucie lekkości i zdrowego samopoczucia. Dieta złożona z łatwostrawnych produktów wspomaga trawienie, odciąża żołądek i jest prawie niezbędna jeżeli chcemy szybko schudnąć.

Przy tak dynamicznym postępie nauki, w tym medycyny, jaki ma miejsce w obecnych czasach, człowiek może żyć nawet 120 lat albo i dłużej, ale na dobre zdrowie musimy sobie zapracować. Trzeba o nie dbać codziennie podejmując wysiłek i pracując nad sobą: dobrze skomponowaną dietą oraz aktywnością fizyczną i intelektualną.

dieta lekkostrawna łatwostrawna lekka sałatka

Proponowany jadłospis

Zalecenia są pomocne, jednak jak w praktyce ma wyglądać jadłospis diety lekkostrawnej?

Dzień pierwszy:

 • Śniadanie: Jajko gotowane na twardo, mała sałatka z pomidorów bez skórki i odrobiną oleju tłoczonego na zimno, dwa tosty z białego pieczywa i odrobiną tłuszczu
 • Drugie śniadanie: Surówka z duszonego selera ze startym jabłkiem i łyżką oleju
 • Obiad: Risotto (ryż odrobinę przegotowany) z warzywami ugotowanymi na miękko (marchewka, groszek, cukinia bez skórki) i z kurczakiem z chudego bulionu
 • Podwieczorek lub przekąska: koktajl bananowy na maślance lub jogurcie naturalnym
 • Kolacja: Marchewka gotowana, kanapka z jasnego pieczywa z plasterkiem chudej wędliny

Dzień drugi:

 • Śniadanie: Kleik ryżowy z duszonym jabłkiem, lekka herbata z miodem
 • Drugie śniadanie: Kanapki na waflu ryżowym z pastą jajeczną i sokiem wielowarzywnym
 • Obiad: Gotowany na parze dorsz, młode ziemniaczki gotowane na wodzie z koperkiem, warzywa na parze
 • Podwieczorek lub przekąska: koktajl bananowy na maślance lub jogurcie naturalnym
 • Kolacja: Zapiekanka z makaronu pszennego, marchwi, cukinii bez skórki, porem i cebulką. Lekka herbata

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 votes, average: 3,60 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));