Dieta Dukana – Zasady, Fazy, Efekty i Opinie

dieta dukana

Dieta Dukana jest jedną z najpopularniejszych modnych diet ostatnich lat. O diecie (byłego) doktora Dukana, zwanej także dietą protal, słyszał każdy. Mówiono o niej w telewizji, radiu, pisały o niej gazety, stosowały ją gwiazdy i na pewno każdy w swoim gronie znajomych znajdzie się przynajmniej jedną osobę która ją stosowała.

Wyróżnia się tym, że w przeciwieństwie do innych diet, nie jest głodówką – można ilościowo jeść ile się chce spośród grupy dozwolonych produktów. Pominięty zostaje zatem najtrudniejszy element diet odchudzających jakim jest głód.

Spis treści

 1. Czym jest dieta Dukana?
 2. Fazy diety
 3. Jakie są przeciwwskazania do diety Dukana?
 4. Co mówią badania o diecie Dukana?
 5. Zalety i wady diety – Pozytywne i negatywne aspekty
 6. Jakie są skutki stosowania diety Dukana?
 7. Czy stosować dietę Dukana?

Czym jest dieta Dukana?

Autor diety twierdzi, że dieta ma na celu zmianę nawyków żywieniowych. Nie gwarantuje ekstremalnych rezultatów w rekordowym czasie, jednak obiecuje postępujący spadek masy ciała i utrzymanie idealnej wagi przez stosowanie części zaleceń dożywotnio. Zakłada że dzięki temu nie nastąpi efekt jo-jo.

Etapy diety Dukana

Cały proces składa się z czterech faz:

 • Faza 1 – Uderzeniowa
 • Faza 2 – Równowagi
 • Faza 3 – Utrwalenia
 • Faza 4 – Stabilizacji

Pierwsze trzy trwają w zależności od tego ile się schudło w poprzednich fazach i ile się planuje zrzucić. Nie licząc fazy czwartej, dożywotniej, dieta Dukana może trwać nawet kilka miesięcy.

Kto nie może stosować diety Dukana?

 • Kobiety w ciąży
 • Matki karmiące
 • Młodzież w okresie dojrzewania (poniżej 18 roku życia)
 • Osoby starsze (ponad 78-letnie)
 • Osoby otyłe klinicznie
 • Jednostkami chorobowymi

dieta dukana żeberka białko tłuste

Fazy diety

Faza 1 diety Dukana – Uderzeniowa

Pierwszym z czterech etapów jest faza 1, uderzeniowa. Etap ten jest jednocześnie najkrótszy,
trwa jedynie ok. 2-7 dni, ale za to jest też najbardziej restrykcyjnym. Dozwolonych jest 68 produktów białkowych, które można spożywać w nieograniczonych ilościach.

Produkty dozwolone w fazie 1

Dozwolone produkty mięsne:

 • Konina
 • Chuda wołowina
 • Indyk i kurczak bez skóry
 • Ozory
 • Podroby
 • Chude wędliny

Oraz ryby chude i tłuste

 • Sola
 • Dorsz
 • Łosoś
 • Tuńczyk
 • Sardynki
 • Makrela
 • Oraz inne owoce morza

Można także spożywać jajka, chudy nabiał (mleko, serek wiejski, twaróg). Zaleca się też przyjmowanie dużej ilości płynów (wody, herbaty, napoje light bez cukru) w ilości ok. 1,5 litra dziennie. Produkty z fazy 1 znajdą się w dalszych etapach, dlatego jest najważniejsza oraz podstawą do osiągnięcia efektów.

Faza 2 – Równowaga

Druga, faza równowagi, ma pomóc osiągnąć idealną wagę. Powinna trwać 6 dni na każdy zrzucony kilogram w fazie I. Rozszerza listę dozwolonych produktów o 32 warzywa niskoskrobiowe. Dzieli się wtedy dni na białkowe (niczym się nie różnią od tych w fazie I) i na białkowo-warzywne.

Można stosować je naprzemiennie lub ciągiem, np.: dwa dni białkowe, dwa dni białkowo-warzywne. Dłuższe ciągi zalecane są dla osób które zamierzają zrzucić znaczną ilość kilogramów.

Faza 3 – Utrwalenie

Trzecią, najdłuższą fazą diety Dukana, jest faza utrwalenia. Ma na celu utrzymanie obecnej wagi i prewencję efektu jo-jo. Trwa 10 dni za każdy utracony kilogram wagi w II fazie.

Jadłospis teraz uwzględnia także owoce, pełnoziarniste pieczywo, sery i produkty skrobiowe. W pierwszej połowie tego etapu, powyższe produkty należy spożywać w nieco mniejszej ilości niż w drugiej połowie.

Dziennie jest to jedna porcja owoców, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa, ok. 50 gramów sera, jedna porcja produktów skrobiowych i jeden posiłek odświętny, który może być do wyboru: przystawką, deserem lub kieliszkiem wina. W drugiej połowie fazy utrwalenia należy rozszerzyć dniowy jadłospis o jedną porcję owoców, produktów skrobiowych i jeden posiłek odświętny.

Faza 4 – Stabilizacja

Ostatnim etapem diety Dukana jest stabilizacja wagi. Włącza się wtedy wszystkie grupy produktów, jednak autor zaleca stosowanie modelu żywienia pierwszej fazy raz w tygodniu do końca życia (tzw. białkowe czwartki).

Dodatkowo należy spożywać trzy stołowe łyżki płatków owsianych lub pszennych. Przez cały okres diety zalecana jest aktywność fizyczna w postaci spacerów po 20-30 minut dziennie.

Doktor Dukan

Nie przypadkowo odniesienie do doktora Dukana zostało wcześniej użyte w czasie przeszłym. Twórca możliwie najpopularniejszej diety na świecie został oficjalnie pozbawiony praw do wykonywania zawodu przez Radę Lekarską. Żeby nie przekłamywać faktów – nie było to z powodu jego autorskiej diety, natomiast sam fakt o cofnięcia mu uprawnień jako lekarzowi, osobie odpowiedzialnej za zdrowie i życie ludzi, daje do myślenia.

Jakie są przeciwwskazania do diety Dukana?

Jednym z przeciwwskazań do stosowania diety zawartym na oficjalnej stronie, są niesprecyzowane i uogólnione choroby.

Informacje z oficjalnej strony internetowej poświęconej diecie

Popularnym jest, by autorzy diet wydawali książki poświęcone swoim tworom – tak jest też w tym przypadku. Jednak zwykle towarzyszące dietom oficjalne strony internetowe spełniają głównie funkcję informacyjną, zatem dostarczają ogólnych informacji o diecie i ją promują.

W tym przypadku witryna internetowa jest narzędziem do sprzedawania coachingu on-line i produktów spożywczych sygnowanych nazwiskiem autora, które wchodzą w skład wygenerowanej diety.

dieta dukana mięso kotlet białko

Co mówią badania o diecie Dukana?

Na oficjalnej stronie diety, można znaleźć także treści o nieco wyższej wartości merytorycznej. W zakładce „Dieta Dukana: Bezpieczna i efektywna” widnieje sześć badań przedstawiających dietę w bardzo korzystnym świetle. Faktycznie, badania wskazują na to, że efekty diety Dukana zostały udokumentowane w postaci stosunkowo trwałej utraty masy ciała, natomiast prawie kompletnie pominięte zostały potencjalne uboczne efekty zdrowotne jakie może wywołać np. w nerkach i wątrobie.

Tylko jedno badanie brało pod uwagę aspekt chorobowy i, jak można się spodziewać, nie wskazuje na jakiekolwiek zmiany chorobowe w nerkach. Przytaczając popularne przysłowie „jedna jaskółka wiosny nie czyni” tak samo jedno badanie jest jedynie przesłanką, nie rzetelnym dowodem. Szczególnie, że badania nie miały grup kontrolnych, a ilość osób poddanych badaniom była bardzo niska, przez co łatwiej o niewiarygodne wyniki i zakłamania.

Proporcja istniejących badań świadczących na niekorzyść, w porównaniu do tych pozytywnych lub neutralnych jest bardzo niekorzystna dla autora diety. Do tego stopnia, że przegrał on proces jaki wytoczył innemu lekarzowi, który określił dietę Dukana jako groźną dla zdrowia. Nie trudno się domyślić, że zasłużony zwycięzca bazował swoje poglądy na licznych badaniach naukowych.

Zalety i wady diety Dukana – Pozytywne i negatywne aspekty

Pomimo wielu negatywnych cech diety, nie da się ukryć, że Dukan wnosi też coś dobrego. Wstępne założenia diety są zgodne z konsensusem świata naukowego. Stawia na dietę długoterminową i zmienianie nawyków żywieniowych, a nie jednorazową kilkutygodniową głodówkę – co niepodważalnie jest korzystne.

Z drugiej strony wywraca piramidę zdrowego żywienia do góry nogami, promuje dietę niedoborową, potencjalnie wyniszczającą, powodującą zaparcia i problemy z wypróżnianiem oraz drastycznie zwiększającą ryzyko chorób nerek i wątroby.

Dobry aspekt tej diety, a więc całkowita zmiana nawyków żywieniowych, staje się automatycznie jej najgorszą cechą. Jedna szybka głodówka jest potencjalnie mniej szkodliwa, niż dieta niedoborowa stosowana przez długi czas.

Jakie są skutki stosowania diety Dukana?

Tabela 1. Potencjalne skutki stosowania diety Dukana wraz z przyczynami

Problem zdrowotny Przyczyna
Zaparcia i nowotwór jelita grubego Mała podaż błonnika pokarmowego i zaleganie treści pokarmowej w jelitach
Niedobory Monotonna, ograniczona dieta; małą podaż pokarmów bogatych w antyoksydanty, składniki mineralne i witaminy (szczególnie rozpuszczalnych w wodzie) znajdujących się w innych grupach produktów – głównie warzywach i owocach
Zapalenie wątroby, niewydolność nerek, kamienie nerkowe Na skutek obciążenia narządów, zwiększone wydzielanie mocznika i amoniaku, tworzenie i odkładanie się złogów
Dna moczanowa Przez nadmiar aminokwasów purynowych, zwiększoną syntezę kwasu moczowego i w rezultacie odkładanie się kryształków moczanów w stawach
Nasilona ketoza Zmiana sposobu pozyskiwania energii generuje ciała ketonowe, których kwaśny odczyn i gromadzenie się w organizmie doprowadza do choroby
Zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, ogólne gorsze samopoczucie, zaburzenia funkcji podwzgórza (uczucia głodu i sytości) Przez bardzo małą podaż węglowodanów w tym glukozy, głównym źródłem energii dla mózgu i ośrodkowego układu nerwowego stają się ciała ketonowe które w warunkach fizjologicznych są awaryjnym paliwem dla mózgu
Osteoporoza, zmniejszona gęstość kośćca i zwiększona łamliwość Niedobór wapnia w diecie, zwiększona praca nerek i zwiększona resorpcja wapnia z kości w efekcie osłabiają szkielet i czynią go mniej odpornym na urazy
Zaburzenia wodno-elektrolitowe, przewodnictwa nerwowego i funkcjonowania mięśni Odwodnienie, niedobory sodu, wapnia, potasu, magnezu, witamin C, A, E i z grupy B, ograniczona synteza glikogenu mięśniowego przez ubogą podaż węglowodanów

dieta dukana smażone mięso pełnowartościowe białko

Czy stosować dietę Dukana?

Podsumowując, nie można polecić stosowania diety Dukana jako skutecznego i zdrowego sposobu na trwałą utratę zbędnych kilogramów. Jest sprzeczna z zasadami zdrowego żywienia, niedoborowa, obciąża nerki i wątrobę, może przyczyniać się do rozwoju osteoporozy i nowotworów (np. jelita).

Komentarzy nt. diety krąży wiele, a ich wydźwięk zauważalnie skłania się ku zwykłemu „nie warto”.

Karolina napisała:

„Mogę tylko odradzić tą dietę. Rzeczywiście zbędne kilogramy lecą bardzo szybko, więc jest motywacja, a co najważniejsze widać efekty diety Dukana. Później zaczyna się katastrofa, słabe włosy, skóra i paznokcie, to są chyba najmniejsze problemy. Zaczęły się problemy z nerkami, a na samym końcu trafiłam do szpitala z anemią, jako młoda dziewczyna nie mogłam uwierzyć, że osoba która ma nadwagę może mieć poważną anemie. Jeżeli stosuje się długotrwale tą dietę to obrzydza nam jedzenie, więc w konsekwencji jadłam tylko jogurty, jajka i czasem kurczaka, bo na samą myśl o czymś innym było mi niedobrze. Bardzo długo wracałam do zdrowia i normalnego jedzenia. Schudłam 16 kilo, przytyłam 12 po jakiś 4 latach. Więc jeśli człowiek szanuje swoje zdrowie, to nie warto katować się takimi dietami. Nigdy nie wiadomo czy nie wyjdzie jeszcze coś po kilku latach.”

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 4 odpowiedzi

 1. Barbra says:

  Stosowałam dietę Ducana przez ok 3,5 mies.Schudłam 14 kg. Czułam się świetnie. Zmieniłam nawyki żywieniowe na warzywno- mięsne z warzywno- skrobiowych. Po kilku latach przybrałam parę kg ( z własnej winy) . Zastosowana dieta nie dała rezultatów. Ponowiłam próby kilka razy- zero efektów. Teraz utrzymanie wagi to okresy diety zaplanowane z ppm , sportem , zdrowym odżywianiem się na co dzień . Pozdrawiam.

 2. ookash says:

  Aby w zdrowy sposób schudnąć, odpowiednie odżywianie musi być połączone z aktywnością fizyczną. Na diecie Dukana schudłem 30 kg i przez kilka lat utrzymywałem wagę jedynie przez zachowanie pewnych nawyków żywieniowych z Dukana. Czułem się świetnie, co chyba świadczy pozytywnie o reakcji mojego organizmu na dietę.
  Każda skuteczna obciąża nerki i wątrobę. Organizm musi pozbyć się sporej ilości toksyn. Jednak perspektywa rozpoczęcia nowego, zdrowszego i bardziej komfortowego życia bez otyłości jest warta kilku miesięcy wysiłku dla organizmu. Ważne, żeby nie zaprzepaścić tego, co się osiągnie. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej raz a porządnie i w przemyślany sposób podejść do diety długoterminowe niż pakować się w co raz to nowe „diety-cud”, wszelkiego rodzaju głodówki i inne wynalazki niepoparte żadnymi badaniami i o trudnych do przewidzenia efektach. A jednak motywacja podbijana przez efekty i dobre samopoczucie może być jedyną rzeczą, która skutecznie pchnie ludzi otyłych do zmiany swojego życia.
  Kto się obawia, może dietę odbywać pod okiem lekarza. IMO: lepsza agresywna dieta niż agresywne obżarstwo 🙂

 3. Tina says:

  Jak dla mnie skutki uboczne …..”
  Zaburzenia wodno-elektrolitowe, przewodnictwa nerwowego i funkcjonowania mięśni Odwodnienie, niedobory sodu, wapnia, potasu, magnezu, witamin C, A, E i z grupy B, ograniczona synteza glikogenu mięśniowego przez ubogą podaż węglowodanów” ….
  To bzdura. Jeśli przeszczegasz diety-produktów dozwolonych i układasz odpowiedni jadłospis to jak możesz mieć niedobory witamin, minerałow? Sama wątróbka ma multum witaminy z grupy B i nie tylko. Jakie zaparcia? Jakie odwodnienie?
  Pij tyle wody ile trzeba to nie bedzie problemu.
  Przecież max 10 dni jest pierwszy etap i to jedynie przez własną głupote i nieprzestrzeganie ścisłej diety doprowadzacie się do chorób. To nie dieta jest winna tylko sami sobie jesteście winni.
  Jak zabieracie się za diete Dukana to przeczytajcie ją dokładnie
  i uważnie. Pozdrawiam

  • Piotr Król says:

   Pani Tino,
   przyczyną zaburzeń wodno-elektrolitowych nie jest jedynie odwodnienie, ale przede wszystkim eliminacja całych grup produktów lub ich drastyczne ograniczenie. To właśnie stąd w diecie Dukana biorą się niedobory witamin, minerałów, a nawet makroskładników. Wątróbka faktycznie jest źródłem witamin i jednym z najlepszych źródeł żelaza hemowego, jednak ani ona, ani inne produkty odzwierzęce, nie są źródłem substancji występujących jedynie w produktach zbożowych z pełnego przemiału, warzywach i owocach.
   Zaparcia w diecie Dukana są nagminne, a to z prostego powodu bardzo niskiej podaży błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i rytm wypróżnień. W diecie białkowej osiągniecie przynajmniej 20 gramów dziennie jest niemożliwe, co skutkować będzie zaparciami, spowolnionym pasażem jelitowym i wynikającym z tego dyskomfortem.

   Obawiam się, że nie ma Pani podstaw by używać tak daleko idących, definitywnych stwierdzeń jak: „jedynie przez […] nieprzestrzeganie ścisłej diety doprowadzacie się do chorób” oraz „to nie dieta jest winna”. Może Pani tak uważać, jednak obiektywna prawda, czyli dowody naukowe, są zgoła odmienne.

   Zadała Pani jednak bardzo dobre pytanie „jeśli […] układasz odpowiedni jadłospis to jak możesz mieć niedobory […]?”. Właśnie w tym tkwi problem, nie sposób jest ułożyć pełnowartościową, zbilansowaną i dostarczającą wszystkich niezbędnych składników dietę, eliminując całe grupy produktów spożywczych.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));