Dieta Dukana – Zasady, Fazy, Efekty i Opinie

Dieta Dukana

Dieta Dukana jest prawdopodobnie najpopularniejszą dietą na świecie. O diecie (byłego) doktora Dukana, zwanej także dietą protal, słyszał każdy. Mówiono o niej w telewizji, radiu, pisały o niej gazety, stosowały ją gwiazdy i na pewno każdy w swoim gronie znajomych znajdzie się przynajmniej jedną osobę która ją stosowała.

Wyróżnia się tym, że w przeciwieństwie do innych diet, nie jest głodówką – można ilościowo jeść ile się chce spośród grupy dozwolonych produktów. Pominięty zostaje zatem najtrudniejszy element diet odchudzających jakim jest głód.

Spis treści: Dieta Dukana – Zasady, Fazy, Efekty i Opinie:

 1. Czym jest dieta Dukana?
 2. Cztery fazy diety Dukana
 3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety Dukana?
 4. Dieta Dukana – Badania
 5. Pozytywne i negatywne aspekty diety Dukana
 6. Jakie są potencjalne skutki stosowania diety Dukana?
 7. Czy stosować dietę Dukana?

Czym jest dieta Dukana?

Dieta, jak twierdzi autor, ma na celu zmianę nawyków żywieniowych. Nie gwarantuje ekstremalnych rezultatów w rekordowym czasie, jednak obiecuje postępujący spadek masy ciała i utrzymanie idealnej wagi przez stosowanie części zaleceń dożywotnio. Zakłada że dzięki temu nie nastąpi efekt jo-jo.

Etapy diety Dukana

Cały proces składa się z czterech etapów:

 • Pierwszy etap – Faza uderzeniowa
 • Drugi etap – Faza równowagi
 • Trzeci etap – Faza utrwalenia
 • Czwarty etap – Faza stabilizacji

Pierwsze trzy trwają w zależności od tego ile się schudło w poprzednich fazach i ile się planuje zrzucić. Nie licząc fazy czwartej, dożywotniej, dieta może trwać nawet kilka miesięcy.

Diety Dukana nie powinny stosować:

 • Kobiety w ciąży
 • Matki karmiące
 • Młodzież w okresie dojrzewania (poniżej 18 roku życia)
 • Osoby starsze (ponad 78-letnie)
 • Osoby otyłe klinicznie
 • Jednostkami chorobowymi

dieta dukana

Cztery fazy diety Dukana

Faza uderzeniowa

Pierwszą z czterech faz jest faza uderzeniowa. Ten etap jest jednocześnie najkrótszy (ok. 2-7 dni) i najbardziej restrykcyjny. Dozwolonych jest 68 produktów białkowych w nieograniczonych ilościach.

Jest to głównie mięso:

 • konina
 • chuda wołowina
 • indyk i kurczak bez skóry
 • ozory
 • podroby
 • chude wędliny

Oraz ryby chude i tłuste

 • Sola
 • Dorsz
 • Łosoś
 • Tuńczyk
 • Sardynki
 • Makrela
 • Oraz inne owoce morza

Można także spożywać jajka, chudy nabiał (mleko, serek wiejski, twaróg). Zaleca się też przyjmowanie dużej ilości płynów (wody, herbaty, napoje light bez cukru) w ilości ok. 1,5 litra dziennie.

Faza równowagi

Druga, faza równowagi, ma pomóc osiągnąć idealną wagę. Powinna trwać 6 dni na każdy zrzucony kilogram w fazie I. Rozszerza listę dozwolonych produktów o 32 warzywa niskoskrobiowe. Dzieli się wtedy dni na białkowe (niczym się nie różnią od tych w fazie I) i na białkowo-warzywne.

Można stosować je naprzemiennie lub ciągiem, np.: dwa dni białkowe, dwa dni białkowo-warzywne. Dłuższe ciągi zalecane są dla osób które zamierzają zrzucić znaczną ilość kilogramów.

Faza utrwalenia

Trzecią, najdłuższą fazą, jest faza utrwalenia. Ma na celu utrzymanie obecnej wagi i prewencję efektu jo-jo. Trwa 10 dni za każdy utracony kilogram wagi w II fazie.

Jadłospis teraz uwzględnia także owoce, pełnoziarniste pieczywo, sery i produkty skrobiowe. W pierwszej połowie tego etapu, powyższe produkty należy spożywać w nieco mniejszej ilości niż w drugiej połowie.

Dziennie jest to jedna porcja owoców, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa, ok. 50 gramów sera, jedna porcja produktów skrobiowych i jeden posiłek odświętny, który może być do wyboru: przystawką, deserem lub kieliszkiem wina. W drugiej połowie fazy utrwalenia należy rozszerzyć dniowy jadłospis o jedną porcję owoców, produktów skrobiowych i jeden posiłek odświętny.

Faza stabilizacji

Ostatnim etapem jest stabilizacja wagi. Włącza się wtedy wszystkie grupy produktów, jednak autor zaleca stosowanie modelu żywienia pierwszej fazy raz w tygodniu do końca życia (tzw. białkowe czwartki).

Dodatkowo należy spożywać trzy stołowe łyżki płatków owsianych lub pszennych. Przez cały okres diety zalecana jest aktywność fizyczna w postaci spacerów po 20-30 minut dziennie.

dieta skomponowana dla ciebie

Doktor

Nie przypadkowo odniesienie do doktora Dukana zostało wcześniej użyte w czasie przeszłym.

Twórca możliwie najpopularniejszej diety na świecie został oficjalnie pozbawiony praw do wykonywania zawodu przez Radę Lekarską. Żeby nie przekłamywać faktów – nie było to z powodu jego autorskiej diety, natomiast sam fakt o cofnięcia mu uprawnień jako lekarzowi, osobie odpowiedzialnej za zdrowie i życie ludzi, daje do myślenia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety Dukana?

Jednym z przeciwwskazań do stosowania diety zawartym na oficjalnej stronie, są niesprecyzowane i uogólnione choroby.

Informacje z oficjalnej strony internetowej poświęconej diecie Dukana

Popularnym jest, by autorzy diet wydawali książki poświęcone swoim tworom – tak jest też w tym przypadku. Jednak zwykle towarzyszące dietom oficjalne strony internetowe spełniają prawie jedynie funkcję informacyjną – dostarczają ogólnych informacji o diecie i autorze.

W tym przypadku witryna internetowa jest narzędziem do sprzedawania coachingu on-line i produktów spożywczych sygnowanych nazwiskiem autora, które wchodzą w skład wygenerowanej diety.

dieta dukana

Dieta Dukana – Badania

Na oficjalnej stronie diety, można znaleźć także treści o nieco wyższej wartości merytorycznej. W zakładce „Dieta Dukana: Bezpieczna i efektywna” widnieje sześć badań przedstawiających dietę w bardzo korzystnym świetle. Faktycznie, badania wskazują na to, że dieta ma udokumentowane efekty w postaci stosunkowo trwałej utraty masy ciała, natomiast prawie kompletnie pominięte zostały potencjalne uboczne efekty zdrowotne jakie może wywołać np. w nerkach i wątrobie.

Tylko jedno badanie brało pod uwagę aspekt chorobowy i, jak można się spodziewać, nie wskazuje na jakiekolwiek zmiany chorobowe w nerkach. Przytaczając popularne przysłowie „jedna jaskółka wiosny nie czyni” tak samo jedno badanie niczemu nie dowodzi. Szczególnie, że badania nie miały grup kontrolnych, a ilość osób poddanych badaniom była bardzo niska, przez co łatwiej o niewiarygodne wyniki i zakłamania.

Proporcja istniejących badań świadczących na niekorzyść, w porównaniu do tych pozytywnych lub neutralnych jest bardzo niekorzystna dla autora diety. Do tego stopnia, że przegrał on proces jaki wytoczył innemu lekarzowi, który określił jego dietę jako groźną dla zdrowia. Nie trudno się domyślić, że zasłużony zwycięzca bazował swoje poglądy na licznych badaniach naukowych.

plan żywieniowy inspirowany tobą

Pozytywne i negatywne aspekty diety Dukana

Pomimo wielu negatywnych cech diety, nie da się ukryć, że Dukan wnosi też coś dobrego. Wstępne założenia diety są zgodne z konsensusem świata naukowego. Stawia na dietę długoterminową i zmienianie nawyków żywieniowych, a nie jednorazową kilku tygodniową głodówkę – co niepodważalnie jest korzystne.

Z drugiej strony wywraca piramidę zdrowego żywienia do góry nogami, promuje dietę niedoborową, potencjalnie wyniszczającą, powodującą zaparcia i problemy z wypróżnianiem oraz drastycznie zwiększającą ryzyko chorób nerek i wątroby.

Dobry aspekt tej diety, a więc całkowita zmiana nawyków żywieniowych, staje się automatycznie jej najgorszą cechą. Jedna szybka głodówka jest potencjalnie mniej szkodliwa, niż dieta niedoborowa stosowana przez długi czas.

Jakie są potencjalne skutki stosowania diety Dukana?

Problem zdrowotny Przyczyna
Zaparcia i nowotwór jelita grubego Mała podaż błonnika pokarmowego i zaleganie treści pokarmowej w jelitach
Niedobory Monotonna, ograniczona dieta; małą podaż pokarmów bogatych w antyoksydanty, składników mineralnych i witamin (szczególnie rozpuszczalnych w wodzie) znajdujących się w innych grupach produktów – głównie warzywach i owocach
Zapalenie wątroby, niewydolność nerek, kamienie nerkowe Na skutek obciążenia narządów, zwiększone wydzielanie mocznika i amoniaku, tworzenie i odkładanie się złogów
Dna moczanowa Przez nadmiar aminokwasów purynowych, zwiększoną syntezę kwasu moczowego i w rezultacie odkładanie się kryształków moczanów w stawach
Nasilona ketoza Zmiana sposobu pozyskiwania energii generuje ciała ketonowe, których kwaśny odczyn i gromadzenie się w organizmie doprowadza do choroby
Zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, ogólne gorsze samopoczucie, zaburzenia funkcji podwzgórza (uczucia głodu i sytości) Przez bardzo małą podaż węglowodanów w tym glukozy, głównym źródłem energii dla mózgu i ośrodkowego układu nerwowego stają się ciała ketonowe które w warunkach fizjologicznych są awaryjnym paliwem dla mózgu
Osteoporoza, zmniejszona gęstość kośćca i zwiększona łamliwość Niedobór wapnia w diecie, zwiększona praca nerek i zwiększona resorpcja wapnia z kości w efekcie osłabiają szkielet i czynią go mniej odpornym na urazy
Zaburzenia wodno-elektrolitowe, przewodnictwa nerwowego i funkcjonowania mięśni Odwodnienie, niedobory sodu, wapnia, potasu, magnezu, witamin C, A, E i z grupy B, ograniczona synteza glikogenu mięśniowego przez ubogą podaż węglowodanów

dieta dukana

Czy stosować dietę Dukana?

Podsumowując, nie można polecić tej diety jako skutecznego i zdrowego sposobu na trwałą utratę zbędnych kilogramów. Jest sprzeczna z zasadami zdrowego żywienia, niedoborowa, obciąża nerki i wątrobę, może przyczyniać się do rozwoju osteoporozy i nowotworów (np. jelita).

Komentarzy nt. diety Dukana istnieje wiele, a ich wydźwięk zauważalnie skłania się ku zwykłemu „nie warto”.

Karolina napisała:

„Mogę tylko odradzić tą dietę. Rzeczywiście zbędne kilogramy lecą bardzo szybko, więc jest motywacja, a co najważniejsze widać efekty. Później zaczyna się katastrofa, słabe włosy, skóra i paznokcie, to są chyba najmniejsze problemy. Zaczęły się problemy z nerkami, a na samym końcu trafiłam do szpitala z anemią, jako młoda dziewczyna nie mogłam uwierzyć, że osoba która ma nadwagę może mieć poważną anemie. Jeżeli stosuje się długotrwale tą dietę to obrzydza nam jedzenie, więc w konsekwencji jadłam tylko jogurty, jajka i czasem kurczaka, bo na samą myśl o czymś innym było mi niedobrze. Bardzo długo wracałam do zdrowia i normalnego jedzenia. Schudłam 16 kilo, przytyłam 12 po jakiś 4 latach. Więc jeśli człowiek szanuje swoje zdrowie, to nie warto katować się takimi dietami. Nigdy nie wiadomo czy nie wyjdzie jeszcze coś po kilku latach.”

dieta zgodna z zasadami zdrowego żywienia

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>