Co pić żeby schudnąć? Rola nawodnienia na diecie odchudzającej

co pić żeby schudnąć

Co pić żeby schudnąć na diecie odchudzającej – to pytanie zadaje sobie każda osoba na pewnym etapie odchudzania. Czym się nawadniać i w jakiej ilości?

Jeszcze w szkole podstawowej byliśmy uczeni o ważnych funkcjach jakie pełni woda i środowisko wodne. Nie bez powodu mówi się o wodzie, że jest życiodajna – to w niej powstało pierwsze życie, a środowisko wodne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek zwierzęcych i roślinnych.

Spis treści

 1. Co pić żeby schudnąć? – Prawidłowe nawodnienie
 2. Które napoje ograniczyć?
 3. Co trzeba pić żeby schudnąć?
 4. Dlaczego warto pić wodę?
 5. Co pić żeby schudnąć? Które wody wybierać?
 6. Co pić żeby schudnąć? Zdrowie i odchudzanie

co pić żeby schudnąć napoje

Co pić żeby schudnąć? – Prawidłowe nawodnienie

Woda uczestniczy w większości reakcji metabolicznych, reguluje temperaturę i pełni również funkcję transportującą. Składamy się blisko w 70% z wody, dlatego też jej niedobór prowadzi do odwodnienia, które wpływa negatywnie na nas i nasze samopoczucie.

Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, już przy utracie masowej zaledwie 2% możemy już mówić o odwodnieniu i wyraźnie odczuwać jego negatywne skutki.

Które napoje ograniczyć?

Napoje, które dostarczają puste kalorie, mogą wpływać na agregację kamieni nerkowych i powstawanie zgag oraz zwiększające kwasowość w żołądku.

Jakich napojów unikać?

 • Słodkich
 • Dosładzanych
 • Gazowanych
 • Alkoholowych
 • Wód smakowych

Dlaczego unikać napojów słodkich, smakowych i alkoholowych?

Głównym powodem jest to, że zwiększają ilość przyswojonych kalorii w ciągu dnia. Zwykle są także źródłem pustych kalorii – pochodzą one z monosacharydów i disacharydów, zatem cukrów prostych. Wpływają negatywnie na glikemię po posiłkową, stanowią niepożądane źródło cukrów dodanych i w rezultacie mogą się przyczynić do rozwoju nadwagi, otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2.

Dlaczego napoje gazowane są niezdrowe?

Napoje gazowane również mogą wywoływać negatywne skutki. Bąbelki, to nic innego jak niestabilny kwas węglowy rozpuszczony w napoju, który rozpada się samoczynnie na cząsteczkę wody i dwutlenku węgla. Nie są zatem czymś, co powinniśmy pić by szybko schudnąć i dbać o zdrowie.

Przez kwaśny odczyn dwutlenku węgla i jego samoczynne uwalnianie w żołądku, podrażnia ścianę żołądka i stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Przyczynia się zatem do zwiększonej kwasoty i w rezultacie do powstania zgagi. Podobnie działają napoje alkoholowe.

Dlaczego wody smakowe są niezdrowe?

Wody smakowe idą krok za napojami słodzonymi.

Kuszą nazwą i smakiem – szczególnie osoby, które nie mogą przekonać się do spożywania naturalnej wody mineralnej lub źródlanej. Tak naprawdę zawierają cukier, syrop glukozowy lub glukozowo-fruktozowy oraz inne słodziki.

Częste picie nawet małych ilości napojów słodkich przyczynia się w znaczącym stopniu do częstych wahań pH w jamie ustnej i szybkiej agregacji płytki nazębnej, co drastycznie zwiększa ryzyko próchnicy.

infografika co pić żeby schudnąć cukier w napojach

Co trzeba pić żeby schudnąć?

Najlepiej spożywać napoje nie zawierające cukru, lub o jego minimalnej ilości, takie jak:

 • Woda mineralna lub źródlana
 • Herbata (zielona, czarna, czerwona)
 • Kawa
 • Napoje izotoniczne o niskiej zawartości cukrów prostych
 • Woda wysoko zmineralizowana, jeżeli są ku temu wskazania zdrowotne

Dlaczego warto pić wodę?

 • Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu
 • Poprawia samopoczucia
 • Pomaga w odchudzaniu
 • Reguluje i przyspiesza metabolizm
 • Zapobiega chorobom serca i nerek
 • Zmniejsza ryzyko zaparć
 • Pełni funkcję termoregulacyjną
 • Pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć

woda nawodnienie odchudzanie

Co pić żeby schudnąć? Które wody wybierać?

Dla osób które nie mają poważnych niedoborów minerałów, problemów z nerkami i nie znajdują się w grupie ryzyka, zaleca się spożywanie wód mineralnych i źródlanych o obniżonej zawartości sodu.

Osobom zdrowym zaleca się wodę mineralną z racji na większą zawartość jonów wapnia i magnezu, co stanowi dobre uzupełnienie tych pierwiastków w diecie. Ze względu na nietolerancję laktozy, preferencje smakowe, lub przynależenie do grup ryzyka (np. osoby starsze, kobiety w ciąży, nastolatkowie w okresie dynamicznego wzrostu) niedobory wapnia mogą stanowić poważny problem i rzutować na problemy związane z kośćcem, jak zmniejszona gęstość, zwiększona łamliwość, a nawet osteoporoza.

Woda źródlana charakteryzuje się zmniejszoną zawartością minerałów w przeliczeniu na litr. Obecnie wody źródlane nie przekraczają zazwyczaj 500 mg jonów minerałów w litrze, zatem są „miększe” niż większość wód mineralnych, których wartości sięgają 1500 mg/litr.

Szczególnie polecane są dla niemowląt jako baza do posiłków i dla małych dzieci, których zapotrzebowanie na te pierwiastki jest przeważnie mniejsze, niż u osób dorosłych.

Czy picie kranówki jest zdrowe?

Woda kranowa w Polsce jest wodą niskozmineralizowaną (ok. 200-300 mg/l) i zdatną do spożycia bez uprzedniego przegotowywania. Przed zmianą przepisów odnośnie klasyfikacji wód w 2011 roku, wodę kranową klasyfikowało się do wód źródlanych. Dzięki mniejszej zawartości składników mineralnych, lepiej nadaje się do sporządzania napojów i wywarów jak kawa, herbata, czy kompot.

W Polsce nastąpiła gruntowna modernizacja systemów uzdatniania wody kranowej, dzięki czemu we wszystkich większych miastach jest ona w pełni zdatna do spożycia. Ogólnopolska kampania społeczna „Piję wodę z kranu” ma za zadanie obalić mit o niezdatnej wodzie kranowej i zachęcić do jej spożywania. Dlatego jeżeli wiemy co pić żeby schudnąć – woda kranowa jest jedną z opcji.

co pić żeby schudnąć woda domowe sposoby

Co pić żeby schudnąć? Zdrowie i odchudzanie

Nie da się ukryć, że najlepiej nawadnia i najbardziej sprzyja odchudzaniu woda pitna.

Nie stanowi źródła zbędnych i pustych kalorii, a wręcz może przyczynić się do ich ograniczenia. Jedna szklanka wody przed pełnym posiłkiem może zmniejszyć jego przyswajaną wartość kaloryczną aż o 10%, zatem stanowi wspaniałą pomoc dla osób na diecie odchudzającej.

Zastąpienie napojów słodzonych wodą, może zmniejszyć dzienną podaż kalorii nawet o 450-500 kcal, co jest równe jednemu pełnemu posiłkowi! W dodatku, nawet parę łyków powoduje wyrzut insuliny.

Częsta odpowiedź insulinowa i duże ilości cukrów prostych w diecie skutkują wahaniami stężenia glukozy we krwi, częstymi momentami głodu i w rezultacie przyczynia się do rozwoju insulinooporności, a nawet cukrzycy typu 2. W przypadku rozwoju cukrzycy niezbędne jest wdrożenie diety cukrzycowej, która będzie łagodziła objawy choroby.

Dietetycy i lekarze zalecają spożywać dziennie co najmniej 2 litry płynów, najlepiej wodę mineralną lub źródlaną. Odpowiada to 8 szklankom.

Jeżeli lubisz ciepłe napoje, wyjściem są niesłodzone mocne kawy i herbaty – pamiętaj jednak, że mają one lekkie działanie odwadniające. Dlatego też entuzjaści herbat mają w zwyczaju spożywać ich duże ilości.

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 4,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 2 odpowiedzi

 1. Ela says:

  Dla mnie najlepsza przy odchudzaniu okazała się zielona Piwniczanka. Lubię jej smak, dodatkowo jest bogata w magnez i wapń, a te minerały są bardzo ważne i potrzebne dla mojego organizmu 🙂

 2. Aga says:

  Najczęściej piję mineralną cisowiankę i zieloną herbatę wieczorem. Do tego jeszcze wyciskam sobie soki a to z warzyw a to z owoców.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));