Wzór na BMI – Jak obliczyć BMI online? Normy na Body Mass Index

jak obliczyć bmi

Wzór na BMI to szybka i łatwa do obliczenia formuła, z której może skorzystać każda osoba zainteresowana swoim stanem odżywienia i zdrowia. W tym celu można skorzystać z kalkulatora BMI online lub zrobić to na kartce papieru znając równanie. Potrzebnych jest tylko kilka danych, które powinien znać każdy z nas.

Body Mass Index (BMI) jest ogólnym wskaźnikiem, mówiący o stanie odżywienia. Dzięki niemu można w łatwy sposób wskazać czy jesteśmy w grupie ryzyka osób, narażonych na choroby związane z nadmierną masą ciała. Obecnie jest to jeszcze łatwiejsze dzięki prostym kalkulatorom BMI online, które ułatwiają korzystanie ze wzoru na BMI.

Należy pamiętać, że jedynie osoby powyżej 20. roku życia powinny korzystać np. ze wzoru na BMI. Dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych przeznaczone są siatki centylowe, które obrazują graficznie zakres norm.

Spis treści – Jak obliczyć BMI online? Normy na Body Mass Index

  1. Jak obliczyć BMI? Wzór na BMI
  2. Jak obliczyć BMI? Interpretacja wyników wzoru na BMI
  3. Jak często obliczać wskaźnik BMI z wzoru?

bmi wzór

Jak obliczyć BMI? Wzór na BMI

Do obliczenia BMI online ze wzoru, potrzebne są dwie głównie zmienne: masa ciała wyrażona w kilogramach oraz wysokość ciała wyrażona w metrach. Zatem znając swój wzrost w centymetrach, należy tą wartość podzielić przez 100 i podstawić do wzoru.

Swoje BMI wylicza się dzieląc aktualną masę ciała przez wysokość ciała wyrażoną w metrach podniesioną do kwadratu.

Wzór na BMI

bmi wzór

Body Mass Indeks obliczyć można na piechotę, na kartce papieru, lub skorzystać z dokładnego kalkulatora BMI.

Jak obliczyć BMI? Interpretacja wyników wzoru na BMI

Po uzyskaniu wyniku liczbowego należy porównać go z zakresami wartości BMI, które pokrótce obrazują stan odżywienia. Idealne lub prawidłowe BMI można wskazać dla wartości pomiędzy 18,50 i 24,99.

Dla wartości niższych będzie to niedowaga lub niedożywienie, natomiast dla wyższych może być nadwaga lub otyłość. Należy pamiętać, że nie zawsze wyniki są miarodajne!

bmi wzór

Dla osób bardzo niskich i bardzo wysokich wynik może wskazywać na nadwagę, podczas gdy danej osobie daleko do takiego stanu. Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze wskaźnika BMI, jednak dopuszczalne jest kierowanie się nim tuż przed ciążą i w pierwszych tygodniach, gdy płód jest na tyle mały, że nie wpływa zauważalnie na masę ciała matki.

Jak często obliczać wskaźnik BMI z wzoru?

Codzienne pomiary swojej masy ciała mogą wydawać się dobrym sposobem na ocenę swojego stanu odżywienia. Zarówno dietetycy jak i psychologowie odradzają przed tak częstym ważeniem się i ponownym używaniem wzoru na BMI. Zjawisko to, może często występować u osób odchudzających się, które nie mogą doczekać się rezultatów ich nowej diety lub wzmożonej aktywności fizycznej.

Efekty nie przychodzą od razu, stąd można się zniechęcić do kontynuowania zdrowego stylu życia. Dlatego ważenie się nie częściej niż raz w tygodniu, tuż po przebudzeniu i jednoczesne obliczenie BMI ze wzoru jest znacznie lepszą alternatywą, która nie będzie miała negatywnego wpływu na motywację.

Autor: mgr Piotr Król, dietetyk kliniczny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

}(jQuery));