Jak obliczyć BMI online? Wzór i Normy na Body Mass Index

jak obliczyć bmi

Body Mass Index (BMI) jest ogólnym wskaźnikiem, mówiący o stanie odżywienia. Dzięki niemu można w łatwy sposób wskazać czy jesteśmy w grupie ryzyka osób, narażonych na choroby związane z nadmierną masą ciała. Obecnie jest to jeszcze łatwiejsze dzięki prostym kalkulatorom BMI online.

Należy pamiętać, że jedynie osoby powyżej 20. roku życia powinny korzystać np. z kalkulatora BMI online dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych przeznaczone są siatki centylowe, które obrazują graficznie zakres norm.

Spis treści – Jak obliczyć BMI? Wzór i Normy na Body Mass Index

  1. Jak obliczyć swoje BMI online?
  2. Interpretacja wyników BMI
  3. Jak często mierzyć swoje BMI online?

bmi online

Jak obliczyć swoje BMI online?

Do obliczenia BMI online potrzebne są dwie głównie zmienne: masa ciała wyrażona w kilogramach oraz wysokość ciała wyrażona w metrach. Zatem znając swój wzrost w centymetrach, należy tą wartość podzielić przez 100 i podstawić do wzoru.

Swoje BMI wylicza się dzieląc aktualną masę ciała przez wysokość ciała wyrażoną w metrach podniesioną do kwadratu:

bmi online

Body Mass Indeks obliczyć można na piechotę, na kartce papieru, lub skorzystać z dokładnego kalkulatora BMI.

Dokładny kalkulator BMI

Interpretacja wyników BMI

Po uzyskaniu wyniku liczbowego należy porównać go z zakresami wartości BMI, które po krótce obrazują stan odżywienia. Optymalne lub idealne BMI można wskazać dla wartości pomiędzy 18,50 i 24,99.

Dla wartości niższych będzie to niedowaga lub niedożywienie, natomiast dla wyższych może być nadwaga lub otyłość. Należy pamiętać, że nie zawsze wyniki są miarodajne!

bmi online

Dla osób bardzo niskich i bardzo wysokich wynik może wskazywać na nadwagę, podczas gdy danej osobie daleko do takiego stanu. Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze wskaźnika BMI, jednak dopuszczalne jest kierowanie się nim tuż przed ciążą i w pierwszych tygodniach, gdy płód jest na tyle mały, że nie wpływa zauważalnie na masę ciała matki.

Jak często mierzyć swoje BMI online?

Codzienne pomiary swojej masy ciała mogą wydawać się dobrym sposobem na ocenę swojego stanu odżywienia. Zarówno dietetycy jak i psychologowie odradzają przed tak częstym ważeniem się i ponownym obliczaniem BMI online. Zjawisko to, może często występować u osób odchudzających się, które nie mogą doczekać się rezultatów ich nowej diety lub wzmożonej aktywności fizycznej.

Oblicz swoje BMI

Efekty nie przychodzą od razu, stąd można się zniechęcić do kontynowania zdrowego stylu życia. Dlatego ważenie się nie częściej niż raz w tygodniu, tuż po przebudzeniu i jednoczesne obliczenie BMI online jest znacznie lepszą alternatywą, która nie będzie miała negatywnego wpływu na motywację.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Ten wpis ma 0 odpowiedzi

Komentarze otwarte

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>